W chorzowskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w poniedziałek, 11 czerwca, odbył się pierwszy dyżur w specjalnym punkcie porad dla górników pod nazwą „Okienko górnicze”. Informacji udzielała zastępca naczelnika Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych Ewa Paluch, znana Czytelnikom Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl z konsultacji specjalistycznych poświęconych właśnie emeryturom górniczym.
Już przed godz. 14.00 do pomieszczenia, w którym udzielane były porady, ustawiła się kolejka interesantów.
- Pracowałem w kopalni Wujek-Śląska, obecnie jest na emeryturze i mam problem z ponownym przeliczeniem świadczenia. Chodzi o to, że pracowałem wcześniej także w innych branżach i to mi się też liczy do wymiaru świadczenia. Mam jednak wiele wątpliwości i stąd moja wizyta – mówił Piotr Jurasz.
Byłych górników z ruchu Śląsk przyszło kilku. Wszyscy byli zadowoleni z uzyskach informacji.
- To nas bardzo satysfakcjonuje. Pytań o górnicze emerytury jest bardzo dużo. Wiem, bo to ja odpowiadam na pytania internautów w portalu nettg.pl. Sądzę, że bezpośredni kontakt z zainteresowanymi jest najlepszy, bo wówczas można zajrzeć w dokumenty. Każdy przypadek jest inny. Bywa, że nie da się odpowiedzieć na postawione pytanie, nie mając wglądu do dokumentacji – przyznaje Wiesława Rokosz, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych w chorzowskim ZUS.
O czym najczęściej zapominają interesanci wnioskujący o emeryturę górniczą? Między innymi o tym, że dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, jak również inne okresy składkowe i nieskładkowe, a także wysokość wynagrodzenia, powinny zostać złożone w oryginale. Dopuszczane jest przedłożenie poświadczonych notarialnie odpisów, wpisów i kopii, a także poświadczonych za zgodność z oryginałem kopii dokumentów wydanych przez jednostki upoważnione do przechowywania dokumentacji zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy.
- Nasze „Okienko górnicze” będzie do dyspozycji klientów w każdy poniedziałek, w godz. od 14.00 do 18.00, w budynku ZUS przy ul. Dąbrowskiego 45 w Chorzowie – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS w województwie śląskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Trudno żeby punkty informacji organizować we wszystkich ZUS oddziałach inni ludzie muszą dowiadywać się bez specjalnych okienek. Zrobić punkt i jeszcze narzekania, reszta obywateli ma poobniżane świadczenia na rzecz emerytów górniczych i jeszcze im specjalne punkty robią.
Szkoda, że tylko Chorzowski ZUS Organizuje takie punkty informacyjne dla górników. W innych ZUSach górnik udajacy się po informacje do punktu informacyjnego nie dowie sie nic.
Szkoda, że tylko Chorzowski ZUS Organizuje takie punkty informacyjne dla górników. W innych ZUSach górnik udajacy się po informacje do punktu informacyjnego nie dowie sie nic.