Lada dzień powinniśmy poznać rządowy projekt ustawy o wspieraniu termomodernizacji. Zaś do końca roku mają wejść w życie przepisy regulujące standardy paliw stałych. Jak podkreśla Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. programu „Czyste powietrze”, to priorytety dla rządu.
Jeszcze w tym roku przed sezonem grzewczym zostaną podpisane pierwsze umowy z samorządami (33 najbardziej zanieczyszczone gminy w kraju) w sprawie termomodernizacji. Na ten cel przeznaczonych ma zostać 180 mln zł. Z analiz rządowych wynika, że w Polsce aż 850 tys. rodzin zamieszkujących domy jednorodzinne to osoby ubogie energetycznie.
Resort przeanalizuje także ponownie kwestię taryf antysmogowych. Najpierw jednak oceni, jak dotychczasowe propozycje sprawdziły się w praktyce. Aby to się stało, należy prześledzić zainteresowanie obecnymi taryfami wśród klientów spółek energetycznych.
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, przypomniano, że sejmowa Komisja energii i skarbu państwa jednogłośnie przyjęła projekt ustawy o standardach paliw stałych. Przepisy te podlegają jednak notyfikacji Komisji Europejskiej. Ma się to stać w połowie czerwca.
- Ustawa wprowadza dwa ważne narzędzia przydatne w walce ze smogiem. Ustanawia bezwzględny zakaz stosowania mułów i flotokoncentratów w domowych paleniskach, a także wprowadza świadectwa jakości paliwa stałego - mówił Piotr Woźny w czasie EKG.
Dodał, że obecnie kupując węgiel musimy polegać wyłącznie na uczciwości sprzedawcy. W świadectwie jakości znajdą się informacje na temat wartości kalorycznej produktu i jego zasiarczenia.
Zgodnie z proponowanymi przepisami, najgorszej jakości paliwa, czyli muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny, ich mieszanki zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego, zostaną objęte ustawowym zakazem sprzedaży do sektora komunalno-bytowego. Oznacza to, że normy będą dotyczyły paliw stałych spalanych w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach o mocy cieplnej poniżej 1 MW. Kolejny zapis ustawy to zakaz sprowadzania z zagranicy węgla niesortowanego. Efektem będzie ograniczenie napływu surowca złej jakości z Rosji.
Zadowolenia z zapowiedzi rychłego wejścia w życie przepisów nie kryje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, i przypomina przepisy antysmogowe uchwalone w regionie przez samorząd.
- Przede wszystkim dzięki uchwale antysmogowej udaje nam się dotrzeć z odpowiednią informacją do jak najszerszej liczby odbiorców. Wcześniej ludzie nie zdawali sobie sprawy, że w ogóle jest smog i że jest dla nas bardzo szkodliwy. Nie możemy w tym wszystkim zapomnieć o edukacji. Konieczna jest zmiana mentalna - podkreślał Saługa podczas EKG.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.