Powołano nowego dyrektora zarządzającego kopalnią Sierra Gorda; stanowisko to - z dniem 1 lipca 2018 roku - obejmie Mirosław Kidoń - poinformował KGHM w komunikacie przekazanym PAP w środę, 6 czerwca, wieczorem.
Mirosław Kidoń - jak czytamy - ma bogate doświadczenie w zakresie przerobu rud miedzi. Wcześniej zajmował stanowisko dyrektora naczelnego Zakładów Wzbogacania Rud w KGHM Polska Miedź SA.
Rada Właścicieli kopalni Sierra Gorda podjęła decyzje kluczowe dla dalszego rozwoju chilijskiego aktywa. Powołano nowego dyrektora zarządzającego kopalnią. Stanowisko to obejmie Mirosław Kidoń z dniem 1 lipca 2018 roku. Wdrażany program "usuwania wąskich gardeł" przynosi oczekiwane efekty - głosi komunikat.
Jak podano, w dniach 28-29 maja 2018 roku na terenie kopalni Sierra Gorda odbyło się posiedzenie Rady Właścicieli Sierra Gorda SCM ("Owners Council"). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele właścicieli chilijskiej kopalni, czyli KGHM Polska Miedź SA, Sumitomo Metal Mining Co., Ltd. oraz Sumitomo Corporation. KGHM Polska Miedź SA reprezentowany był przez Rafała Pawełczaka, prezesa zarządu spółki.
Według komunikatu jedną z podstawowych kwestii omawianych podczas spotkania był "program usuwania wąskich gardeł (ang. debottlenecking)".
"Głównym celem wdrażanego programu jest zwiększenie średniorocznych mocy przerobowych kopalni Sierra Gorda od 2021 roku" - podkreślono.
"Obecnie opracowywana jest kompleksowa dokumentacja techniczna dla całego programu debottlenecking. Wybrane elementy działań związanych z usprawnianiem pracy zakładu są już wdrażane na terenie Sierra Gorda, co w bezpośredni sposób przyczynia się do dalszej poprawy bieżącej pracy kopalni" - wskazał, cytowany w komunikacie, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA.
Sierra Gorda - czytamy - jest jedną z największych kopalń miedzi i molibdenu na świecie. Kopalnia znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, który jest największym zagłębiem miedzi w Chile. Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu 2014 roku.
Przez dwa lata swojej działalności od 2014 do 2016 kopalnia w Chile przynosiła milionowe straty. Ówczesny szef Ministerstwa Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz w 2016 roku zapowiedział przeprowadzenie audytu w KGHM, który pokaże, "dlaczego spotkaliśmy się z tak wielkimi trudnościami, jeśli chodzi o inwestycję w kopalnię Sierra Gorda w Chile". Spółka, pomimo trudności z projektem, zapowiadała, że się z niego nie wycofa.
W okresie pierwszych trzech miesięcy 2017 r. Sierra Gorda po raz pierwszy w dotychczasowej historii zrealizowała dodatni wynik operacyjny w wysokości około 9 mln dol.
KGHM Polska Miedź jest jednym z wiodących koncernów wydobywających rudę miedzi i metali nieżelaznych i produkujących miedź. Eksploatuje największe w Europie złoże rudy miedzi, ma także uprawnienia do eksploatacji złóż na terenie USA, Kanady i Chile. KGHM to szósty producent miedzi elektrolitycznej i drugi srebra na świecie. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.