Szczecinianie mogą ubiegać się o dofinansowanie wymiany tradycyjnych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. W stolicy Pomorza Zachodniego ruszył miejski program Mewa.
Program zakłada likwidację systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym i jego zamianę na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Może to być m.in. podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, na pellet lub odnawialne źródło energii. Chętni, którzy zdecydują na wzięcie udziału w programie, mogą otrzymać 55 proc. dofinansowania na ten cel z miejskiego budżetu.
Oferta jest skierowana do indywidualnych właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych, a także wspólnot mieszkaniowych i gminnych jednostek publicznych, firm i osób prawnych.
Aby uzyskać finansowe wsparcie, należy wypełnić wniosek, który dostępny jest w internecie. Od 1 czerwca można składać wnioski w Urzędzie Miasta Szczecin, jego filii w prawobrzeżnej części miasta lub przesłać je pocztą. Przy rozpatrywaniu wniosków pod uwagę będzie brana kolejność zgłoszeń.
Program Mewa działa na zasadzie refundacji poniesionych kosztów. Z dotacji można pokryć m.in. koszt prac związanych z demontażem palenisk węglowych, przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, w tym opinii i projektów, zakup i montaż nowego systemu ogrzewania lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowanie obejmie również inwestycje zrealizowane wcześniej - od 1 stycznia 2015 r.
Celem miejskiego programu jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji, w tym groźnych pyłów i dwutlenku węgla, których źródłem są tradycyjne piece, wciąż obecne w szczecińskich domach. Jest on realizowany w ramach programu Klimat dla Zdrowia, obejmującego działania, które mają poprawić warunki życia w Szczecinie.
Więcej informacji, a także wzory wniosków można znaleźć na stronie internetowej programu: www.szczecin.eu/zielonemiasto w zakładce Mewa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tona eko groszku 1 tys. flot ok 300 zł. o gazie pisał nie bede bo zasobow w gaz nie mamy musimy sprowadzać do od arabusków ,ruskich czy jankesów pozostaje modlitwa by ceny nie poszybowaly......a co do smogu gdzie sie on podział???
Samorządowa dywersja i sabotaż oraz zniewolenie Narodu Polskiego poprzez eliminowanie najbardziej ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie mieszkań za pomocą pieców węglowych klasy 5 tzw 'dolniaki z górnym nawiewem'. Podstępne nabijanie kasy nieekonomicznym sieciom ciepłowniczym także poprzez nieprawidłowe rozliczanie tego ciepła. W przypadku drogiego niebezpiecznego ogrzewania na gaz świadome zatruwanie ludzi i środowiska.