Należąca do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalnia Piast-Ziemowit za osiem lat chce rozpocząć wydobycie węgla ze złoża Imielin Północ, gdzie znajduje się ok. 70 mln ton wysokiej jakości surowca. Przeciwni tym planom są mieszkańcy gminy, którzy obawiają się szkód górniczych.
W maju tego roku kopalnia, która od kilku lat rozpoznawała złoże w Imielinie, złożyła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach wniosek o wydanie tzw. decyzji środowiskowej, aby następnie ubiegać się w resorcie środowiska o koncesję na wydobycie węgla. Uczestnikami prowadzonego przez Dyrekcję postępowania są mieszkańcy i samorząd Imielina, którzy argumentują, że eksploatacja górnicza w tym rejonie zagrozi domom, drogom, wodociągom i gazociągom.
Pikieta mieszkańców pod siedzibą RDOŚ w Katowicach
W piątek, 25 maja, przeciwni wydobyciu węgla z tego złoża mieszkańcy Imielina pikietowali katowicką siedzibę RDOŚ domagając się m.in. rzetelnej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. "Ręce precz od naszych domów"; "Nie niszczcie Imielina"; "Bałaganu narobicie, szkód nie naprawicie" - skandowali pikietujący. "Zielony Imielin - tak, czarny Imielin" - nie" - napisali na jednym z transparentów.
Pikieta przebiegła przy akompaniamencie syren i gwizdków. Protestujący przynieśli też ze sobą łódź z żaglem, na którym w nawiązaniu do imielińskiego zbiornika wodnego napisano: "Nie spuszczajcie nam wody z zalewu". Mieszkańcy powołują się na ekspertyzy, według których eksploatacja może zaburzyć stosunki wodne na tym terenie.
Władze Imielina przeciwne eksploatacji węgla
Zdaniem protestujących przedstawiony przez inwestora raport oddziaływania na środowisko jest niepełny i pomija wiele istotnych czynników. Władze Imielina wystosowały do władz, Dyrekcji oraz PGG pismo wyrażające stanowczy sprzeciw wobec planowanej eksploatacji węgla pod niespełna 9-tysięcznym miastem. Podpisało się pod nim ponad tysiąc mieszkańców.
"Ratujmy Imielin", "Chcemy żyć spokojnie" - głosiły w piątek hasła na transparentach. W sierpniu ub. roku samorząd Imielina formalnie zaprotestował przeciw planom PGG, wysyłając m.in. list do ówczesnej premier Beaty Szydło.
Polska Grupa Górnicza: zamierzenia na bieżąco konsultowane
Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej zapewniają, że zamierzenia związane z planowaną eksploatacją złoża Imielin Północ były i są na bieżąco omawiane na spotkaniach z władzami samorządowymi, a wszelkie informacje i wyjaśnienia kierowano zarówno do burmistrza, jak i rady Imielina.
- W raporcie w celu ochrony powierzchni ujęto szereg działań łagodzących skutki projektowanej eksploatacji w postaci profilaktyki górniczej i budowlanej, która będzie realizowana w całym okresie przedsięwzięcia. Przyjęto zasadę polegającą na prowadzeniu eksploatacji górniczej w taki sposób, aby w rejonach zabudowanych powodowała ona co najwyżej trzecią (z pięciu - PAP) kategorię terenu górniczego, z możliwością wystąpienia lokalnie wyższej kategorii jedynie w terenach niezabudowanych - zapewnił w piątek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.
Filary ochronne pod centrum Imielina i ważnymi obiektami
Dodał, że w przedłożonym w RDOŚ raporcie zaproponowano taką profilaktykę, aby obiekty na powierzchni były w możliwie najmniejszym stopniu narażone na negatywny wpływ eksploatacji górniczej. Pod ścisłą zabudową centrum Imielina, autostradą A4, drogą krajową S1 oraz obiektami zakładu uzdatniania wody w Imielinie mają być tzw. filary ochronne, z których nie wydobywa się węgla.
Z przeprowadzonej przez PGG inwentaryzacji wynika, że na ponad 2 tys. obiektów budowlanych będących w zasięgu wpływów eksploatacji złoża ImielinPółnoc, ponad 80 proc. to budowle zabezpieczone na wpływy planowanej eksploatacji.
- Pozostałe obiekty będą poddane szczegółowej analizie na etapie sporządzania planu ruchu zakładu górniczego, pod kątem możliwości prowadzenia eksploatacji. W przypadku, gdy zajdzie taka konieczność, zostaną one dodatkowo zabezpieczone. Warto dodać, że sam fakt rozpoczęcia eksploatacji nie oznacza, że ulegną one uszkodzeniom - wyjaśnił rzecznik PGG.
Protestujący: wydobycie na zawał spowoduje szkody
O tym, że szkody jednak będą, przekonani są mieszkańcy i samorząd Imielina. Ich zdaniem planowane wydobycie węgla na kilku płytkich pokładach najtańszą metodą "na zawał" doprowadzi do znacznych odkształceń terenu i obniżenia jego powierzchni nawet o 6 metrów, to zaś - jak oceniają - oznacza "bardzo wysokie ryzyko zniszczeń domów, które były budowane bez zabezpieczeń, ponieważ ich właściciele otrzymali od ówczesnej Kompanii Węglowej informację, że w pod Imielinem nie będzie eksploatacji węgla".
Protestujący zarzucają też PGG brak konsultacji z mieszkańcami oraz przywołują negatywne doświadczenia dotyczące odszkodowań za istniejące już szkody górnicze, związane z eksploatacją innego złoża - Imielin Południe. Argumentują ponadto, że eksploatacja na tym terenie niesie również ryzyko uszkodzenia dwóch zbiorników wodnych: podziemnego jeziora i znajdującego się nad nim zbiornika Dziećkowice.
Przewodniczący RM: zagrożenie dla podziemnego zbiornika wody
- Prowadzenie eksploatacji na terenie zabudowanym o skomplikowanej budowie, pod zbiornikiem podziemnym i zbiornikiem wody pitnej na głębokości od 180 m, w górotworze niedostatecznie rozpoznanym, spowoduje nieodwracalne skutki na powierzchni dla środowiska oraz dla mieszkańców - obawia się przewodniczący Rady Miasta Imielin Tomasz Lamik, który również uczestniczył w piątkowej pikiecie. Jego zdaniem, w wyniku eksploatacji górniczej zmaleje atrakcyjność terenów publicznych i prywatnych, co negatywnie wpłynie na rozwój Imielina.
Koncesja rozpoznawcza z 2011 r., wydobycie nie wcześniej niż w 2026 r.
Koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla w obszarze Imielin Północ udzielił w 2011 r. ówczesnej Kompanii Węglowej, której następczynią jest PGG, minister środowiska. W ramach koncesji wykonano pięć otworów badawczych; na tej podstawie sporządzono dokumentację geologiczną, którą resort środowiska zatwierdził w sierpniu 2016.
Później Główny Instytut Górnictwa sporządził na zlecenie PGG raport środowiskowy, który był podstawą niedawnego wniosku Grupy do RDOŚ, jest w trakcie rozpatrywania.
Jeżeli decyzja RDOŚ będzie pozytywna, kolejnym etapem będzie wniosek o koncesję wydobywczą.
Eksploatacja złoża miałaby rozpocząć się nie wcześniej niż w 2026 r.
Zurbanizowanych terenów tylko 25 proc.
Przedstawiciele PGG podkreślają, że zagospodarowanie projektowanego obszaru górniczego jest bardzo urozmaicone - tereny zurbanizowane to niespełna 25 proc. powierzchni. Pozostałą przestrzeń zajmują zbiorniki i cieki wodne, obszary rolne i leśne oraz tereny niezagospodarowane. Narażone na szkody górnicze budynki znajdują się jedynie w Imielinie; w Jaworznie i Mysłowicach eksploatacja tego złoża ma być prowadzona na terenie niezurbanizowanym.
PGG: pełne odpowiedzialność za skutki, deklaracja naprawienia szkód
- Polska Grupa Górnicza odnosi się w sposób odpowiedzialny do tematyki usuwania szkód wyrządzonych ruchem zakładu górniczego. Możemy zadeklarować, że w przypadku wystąpieniu szkód spowodowanych eksploatacją złoża Imielin Północ, szkody te zostaną naprawione z należytą starannością, w trybie przewidzianym przepisami prawa, w sposób jak najmniej uciążliwy dla poszkodowanych - zapewnił rzecznik spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Osoby, przepraszam szanowni mieszkańcy Imielina którzy protestują powinni zadać sobie pytanie - czy w rodzinie, wśród znajomych mam osoby które pracują bądź też pracowały na kopalni 'Piast-Ziemowit'? Jeśli odpowiedź będzie twierdząca (a pewnie tak w 75% będzie) to czy chcesz tym swoim członką rodziny, znajomym, kolegą odebrać pracę i wyrzucić ich na bruk? (bo tak się stanie, gdy ww. kopalnia nie dostanie koncesji na sporny obszar, a w zanadrzu nie bedzie miała planu awaryjnego).
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
A co to niby ten Imielin jest jakieś super nowoczesne miasto albo historyczny zakątek polski?? Poprzestawiało się w głowach. Powinien być zakaz sprzedaży węgla i pracy na kopalniach dla mieszkańców Imielina ;). Wiekszość ludzi to emeryci i pracownicy z pobliskich kopalń i jakoś nie przeszkadzało im pod innymi kopać. Najlepiej to imieloki wyjedzcie na Islandie tam nie ma kopalń.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Najpierw to zaległe zobowiązania niech uregulują , a potem można rozmawiać o wydobyciu pod Imielinem. A cwaniaków pełno co szczekają że nima roboty! Trza było się uczyć a nie na łatwizna iść...
Imieloki nie buntujcie się, przy tych ekspertyzach kasa sama sypie sie do kapsy, ile tylko oni wiedzą, chcijcie podsumowania ile już wydali na opracowania a potem na ich uaktualnienie itd, itd, itd
Jakoś Piast i Ziemowit fedrują pod Bieruniem Chełmem Ledzinami i nikomu sie chałupa nie zawaliła a Ymieloki dalij świrują
Tyn kolega garnitur i czerwone lacie :) co to za geszefciaz??? a tyn stary ze frontu wschodniego wrócił??? i spoglondo na ta diewoczka....co to za nacja???
KOPAĆ PIAŚCIOKI a nie pytać Imielinioków, niech lizną górnictwa a nie kasy którą wysysali z Piasta.
Jesli chodzilo by o Twój dorobek życia,gadal bys inaczej...
Jo nie chca by mi kopali pod chaupom przykuja sie i siloz kopcie se wongiel kaj indzyj gorole jadne silonsk je silozokw
A Burmistrz Imielina pracowal na kopalni PIAST kazdego roku jest na Akademi Barbórkowej je pije a teraz walczy z kopalniami ze wstydu bym nie poszedł duzo ludzi Z IMIELINA pracuje na kopalniach prawie 40 procent z podatku PIT wraca do gminy do burmistrza
Kopalnie i tak nie przyznają się że to szkody będą ściemniać ze tam nie ma eksploatacji (standardowa procedura)hehe
Pokażcie zdjęcia tych protestujących. Ciekawe ilu z nich pracowało w górnictwie, dorobiło się, a teraz chcą zabrać pracę młodym?