Jastrzębska Spółka Węglowa ujednoliciła wysokość odpraw pośmiertnych, należnych członkom rodzin pracowników zmarłych w czasie świadczenia pracy lub w następstwie choroby zawodowej. W porozumieniu ze związkami ustalono wysokość takiej odprawy na 15-krotność miesięcznego wynagrodzenia.
Decyzja pośrednio ma związek z sytuacją po tąpnięciu, do którego dosżło 5 maja tego roku w należącej do JSW kopalni Zofiówka, gdzie śmierć w katastrofie poniosło pięciu górników. Prowadzona w ekstremalnych warunkach podziemna akcja ratunkowa trwała blisko dwa tygodnie.
- Rodziny zmarłych górników z Zofiówki otrzymają odprawy pośmiertnie zgodnie z nowymi, ujednoliconymi zasadami - poinformował w piątek, 25 maja, Tomasz Siemieniec z biura komunikacji JSW.
Dotychczas odprawy różniły się zależnie od zakładu, przyjęto najwyższe
Dotąd wysokość świadczenia pośmiertnego różniła się w poszczególnych zakładach JSW - przeważnie była to 12-krotność miesięcznego wynagrodzenia. Przy ujednolicaniu zasad wzięto jednak pod uwagę wysokość odpraw w kopalni, gdzie świadczenie to było najwyższe, równe 15-krotności wypłaty z ostatniego pełnego miesiąca.
Aby nowe zasady objęły także rodziny górników z Zofiówki, strony uzgodniły, że ujednolicenie wysokości odpraw będzie obowiązywać od 1 maja tego roku.
- Bez względu na wszystko chciałoby się jednak, żeby nigdy nie było powodów do ich wypłacania - skomentował wiceszef Solidarności w JSW, cytowany w informacji górniczej Solidarności.
Odprawa niezależna od kodeksowej
Ujednolicenia zasad realizacji świadczenia dokonano, odwołując się do artykułu 183c Kodeksu pracy - w celu zapewnienia równego traktowania pracowników. Wypłacana przez JSW odprawa pośmiertna przysługuje niezależnie od podobnej odprawy przewidzianej Kodeksem pracy (to 1, 3 lub 6-miesięczne wynagrodzenie, w zależności od stażu pracy zmarłego pracownika).
Uprawnionym do otrzymania odprawy w JSW jest przede wszystkim małżonek zmarłego pracownika, a ponadto dzieci oraz inni członkowie rodziny, spełniający warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. Jeśli takich osób brak, uprawnionymi zostają rodzice, osoby przysposobione, macocha i ojczym.
Pieniądze będą dzielone równo pomiędzy wszystkich uprawnionych; jeśli po zmarłym pracowniku pozostanie tylko jeden uprawniony, będzie mu przysługiwała odprawa w pełnej wysokości.
Zaliczkowe wypłaty miesięczne do czasu przyznania renty
Ponadto uzgodniono, że w razie wypadku przy pracy powodującego śmierć pracownika lub jego trwałą niezdolność do pracy, zakład - na żądanie poszkodowanego pracownika lub uprawnionych członków rodziny - zobowiązany jest wypłacić zaliczkowo, po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, takiej kwoty miesięcznie, jaką pracownik lub pozostali po nim członkowie rodziny otrzymywaliby jako rentę z ubezpieczenia społecznego, do czasu przyznania tej renty.
Pogrzeb zawsze na koszt kopalni
Porozumienie w sprawie odpraw pośmiertnych zobowiązuje także zakład pracy do poniesienia bezpośrednich kosztów pogrzebu pracownika zmarłego w następstwie wypadku - bez względu na inne świadczenia przysługujące rodzinie.
Przypomnijmy też, że 16 maja, kiedy w kopalni Zofiówka odnaleziono ostatniego z poszukiwanych pod ziemią górników, premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze o przyznaniu rent specjalnych dla rodzin zmarłych pracowników JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
po katasrtrofie pod smolenskiem dawano rodzinom po 3 miliony a tu marne grosze ,,smiechu warte