Zespół Szkół Technicznych nr 1 w Chorzowie będzie kształcić przyszłych górników na potrzeby największego krajowego producenta węgla - Polskiej Grupy Górniczej (PGG). W czwartek, 24 maja, podpisano umowę w tej sprawie.
Jak podało biuro prasowe chorzowskiego magistratu, porozumienie z Polską Grupą Górniczą dotyczy przyszłego roku szkolnego 2018/2019. PGG zagwarantowała zatrudnienie 16 przyszłym absolwentom klas górniczych w zawodzie technika górnictwa podziemnego, oraz 15 w zawodzie górnika eksploatacji podziemnej.
Rekrutacja do klas górniczych w ZSZ i technikum do 18 czerwca
- To bardzo dobra wiadomość dla naszych uczniów, a także dla tych, którzy myślą o związaniu swojej kariery zawodowej z górnictwem - oceniła dyrektor Zespołu Szkół Technicznych nr 1 w Chorzowie Sylwia Tkocz. Zapowiedziała, że rekrutacja chętnych na kierunki technik górnictwa podziemnego oraz górnik eksploatacji podziemnej potrwa do 18 czerwca tego roku.
ZST nr 1 w Chorzowie to szkoła z górniczymi tradycjami. Jej uczniowie zdobywają zawód pod okiem specjalistów pracujących w kopalniach - zajęcia praktyczne odbywają się w katowickiej kopalni Wujek. W planie lekcji uczniów klas górniczych są takie przedmioty jak eksploatacja podziemna złóż, podstawy geologii i górnictwa, maszyny i urządzania górnicze oraz przepisy prawa i bhp w górnictwie.
Ósma umowa PGG ze szkołami w regionie
Porozumienie zawarte przez PGG z chorzowską szkołą jest ósmą z serii umów, jakie ta największa górnicza spółka podpisuje ze szkołami oraz samorządami gmin i powiatów, na terenie których są placówki z klasami górniczymi. Oprócz Chorzowa, znajdują się one w Rudzie Śląskiej, Rybniku, Mysłowicach, Katowicach oraz w powiatach: mikołowskim, wodzisławskim i bieruńsko-lędzińskim.
Spółka gwarantuje zatrudnienie w kopalniach
Absolwenci klas górniczych mają gwarancję zatrudnienia w kopalniach PGG. W przypadku wstrzymania przyjęć do pracy w tej spółce, podyktowanego np. trudną sytuacją ekonomiczno-finansową, firma gwarantuje absolwentom zatrudnienie w pierwszej kolejności po wznowieniu przyjęć.
W programie stypendia i nagrody za wyniki w nauce
Spółka może przyznać stypendia i nagrody najlepszym uczniom; warunkiem otrzymywania stypendium jest deklaracja przepracowania w PGG co najmniej trzech lat po zakończeniu nauki. Ci absolwenci, którzy będą chcieli studiować na kierunkach górniczych, zachowają gwarancję pracy w PGG po ukończeniu studiów.
Współpracę ze szkołami zapoczątkowała w 2004 r. poprzedniczka PGG - Kompania Węglowa. W ciągu 10 lat dała ona gwarancje zatrudnienia prawie 8,5 tys. uczniów szkół zawodowych i techników.
W 2015 r., w związku z trudną sytuacją ekonomiczną, Kompania zawiesiła udzielanie gwarancji zatrudnienia dla uczniów - przyjęcia absolwentów posiadających gwarancje zatrudnienia odbywały się sukcesywnie, w miarę możliwości kadrowych i finansowych firmy. Ostatecznie, mimo kłopotów, wypełnione zostały wszystkie zobowiązania spółki w tym zakresie. W ubiegłym roku, kiedy PGG realizowała jeszcze gwarancje zatrudnienia dane uczniom przez Kompanię, pracę w kopalniach spółki znalazło 815 absolwentów.
W PGG trwa proces uzupełniania kadr
Przyjęcia do pracy absolwentów szkół są częścią procesu uzupełniania zatrudnienia w PGG, koniecznego głównie z powodu odejść pracowników na emerytury. Zatrudniająca dziś ok. 42,8 tys. osób Grupa zamierza w tym roku przyjąć do pracy ok. 1,3 tys. nowych pracowników, z których ok. 300 to absolwenci klas górniczych w śląskich szkołach. Zakładana na ten rok liczba odejść pracowników, m.in. na emerytury oraz do spółki restrukturyzacyjnej, będzie większa od liczby przyjętych do pracy. Szacuje się, że w końcu 2018 r. zatrudnienie w PGG spadnie poniżej 42 tys. pracowników.
Widoki na dalsze kształcenie - Politechnika Śląska wykształci inżynierów
Dalsze kształcenie na kierunkach technicznych i specjalnościach oczekiwanych w górnictwie, umożliwia m.in. podjęta przez PGG współpraca z Politechniką Śląską, w ramach której spółka np. przyjmuje studentów na płatne praktyki i zatrudnia po zakończeniu studiów. Umowa z politechniką nie wyklucza możliwości współpracy Grupy z innymi uczelniami, które będą oferowały kierunki niezbędne dla kształcenia kadr na potrzeby innowacyjnego górnictwa. (PAP)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szkoła otwiera kierunek tylko dla stworzenia etatów dla nauczycieli Przy pierwszym przyjęciu miała być gwarancja pracy w kompanii Węglowej lecz gdy firma upadła podczas naszej nauki i wchłonęło ją PGG szkoła wypięła się na uczniów i nic nie zagwarantowała Wszyscy którzy ukończyli szkołe zostali z dosłownie palcem w tyłku
Jak już chcecie iść w takim kierunku, to uciekajcie od PGG ;)
Czy warto dziś podejmować naukę w najmniej perspektywicznym zawodzie w polsce ? za kika lat będąc górnikiem będzie można chyba zdobywać góry najmniejszą liczbę punktów wymagana jest na AGH dla studentów górnictwa i geologi to o czymś świadczy
Po pierwszej 'wypłacie' odechce się absolwentowi pracować i wiązać swoją przyszłość z tą 'papierową' spółką. Już mi żal tych absolwentów.
Jestem absolwentem tej szkoly o kierunku technik eksploatacji podziemnej. Składając papiery do PGG, na wstepie powiedzieli ze nie ma przyjęć, dopiero cos po znajomości szlo zalatwic, a później zaproponowali psie pieniądze. Szkole polecam, kierunek nie.