PERN ogłosił w środę, 23 maja, przetarg na opracowanie studium wykonalności w ramach zadania "Budowa rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock - Gdańsk". Oferty w tym postępowaniu można składać do 25 czerwca - poinformowała w ogłoszeniu spółka PERN.
PERN wyjaśnił, że postępowanie dotyczy opracowania studium wykonalności inwestycji, polegającej na rozbudowie infrastruktury przesyłowej spółki poprzez budowę drugiej nitki Rurociągu Pomorskiego.
"Celem planowanej inwestycji jest stworzenie infrastruktury o charakterze redundantnym (dodatkowym - PAP), która zapewni bezpieczeństwo tłoczeń i stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie dla transportu ropy naftowej na Odcinku Północnym, niezbędnej dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej" - podała w ogłoszeniu spółka.
PERN zaznaczył, że druga nitka Rurociągu Pomorskiego ma przebiegać wzdłuż pierwszej nitki tej magistrali, tak by rurociąg mógł być obsługiwany przez stacje pomp pośrednich nitki pierwszej - zakładane parametry przepustowości to 25 mln ton surowca na rok.
Spółka dodała, że chodzi o pracę rurociągu dwukierunkową, niezależną od pracy magistrali istniejącej pierwszej nitki "z możliwością przekierowania ropy naftowej w sytuacjach awaryjnych z jednego układu do drugiego" i możliwością przesyłu surowca przez "połączone obie nitki rurociągu".
PERN przypomniał, że Rurociąg Pomorski o długości ok. 236 km, przebiegający przez województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i pomorskie, umożliwia rewersyjny transport ropy naftowej na trasie z bazy magazynowej w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem do bazy magazynowej w Gdańsku - oba obiekty należą do spółki - oraz w kierunku przeciwnym.
W marcu wiceprezes PERN Rafał Miland mówił PAP, iż spółka planuje budowę drugiej nitki rewersyjnego Rurociągu Pomorskiego, co - jak podkreślał - "usprawni transport surowca w obu kierunkach, czyli z Gdańska do Płocka i odwrotnie, zgodnie z bieżącymi potrzebami naszych klientów, którzy w coraz większym stopniu dywersyfikują źródła zaopatrywania się w ropę, w tym drogą morską". Wcześniej spółka szacowała koszt tej inwestycji na ok. 1 mld zł.
Miland zwracał jednocześnie uwagę, że Rurociąg Pomorski znajduje się obecnie na liście "Projektów wspólnego zainteresowania" (Projects of Energy Community Interest - PECI), czyli strategicznych przedsięwzięć dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Oceniał przy tym, iż w sprawnej i szybszej realizacji inwestycji pomogłaby dedykowana temu przedsięwzięciu specustawa.
W przyjętej w 2017 r. przez Radę Ministrów dokument "Polityce Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym" zapisano m.in., że PERN wybuduje drugą nitkę Rurociągu Pomorskiego, a realizacja tej inwestycji "jest istotna i niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego" Polski.
Jak wspomina m.in. rządowy dokument, Rurociąg Pomorski może transportować surowiec z Płocka do Gdańska w ilości 27 mln ton rocznie oraz z Gdańska do Płocka - 30 mln ton w ciągu roku; w połączeniu z infrastrukturą przeładunkową gdańskiego Naftoportu i infrastrukturą magazynową PERN, rurociąg umożliwia np. import surowca drogą morską do rafinerii PKN Orlen w Płocku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.