Do jesieni przy ul. Kolberga w Rudzie Śląskiej powstanie Rudzkie Miasteczko Ruchu Drogowego. To projekt mieszkańców, wybrany do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Obiekt przeznaczony do praktycznej nauki zasad ruchu drogowego przez dzieci i młodzież, będzie kosztował 1,2 mln zł.
- Ten projekt miał być realizowany w ubiegłym roku w ramach budżetu obywatelskiego, niestety pomimo dwóch przetargów nie otrzymaliśmy oferty mieszczącej się w zarezerwowanej kwocie. W tym roku sytuacja się powtórzyła i dopiero za czwartym razem udało się wyłonić wykonawcę – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.
– To aktualnie częsta sytuacja w sferze zamówień publicznych. Ceny rosną, realizacja zadania musiała więc poczekać. Przystępujemy już jednak do prac – dodaje Dziedzic.
Ideą projektu jest wykonanie przy ul. Kolberga, w pobliżu modelarskiego toru wyścigowego, obiektu dla rowerzystów, który będzie służył praktycznej nauce dzieci i młodzieży bezpiecznego korzystania z dróg. Rudzkie Miasteczko Ruchu Drogowego ma również umożliwiać szkolenie oraz przeprowadzanie egzaminów na kartę rowerową.
- Główną częścią miasteczka będą jezdnie o szerokości 2 m z kostki betonowej. W zachodniej części zaprojektowana została droga dwujezdniowa, w centralnej skrzyżowanie czterowlotowe z sygnalizacją świetlną oraz rondo, a w części wschodniej „ósemka” oraz długi łuk. Powstanie również torowisko z lokomotywą, tworzące przejazd kolejowy– wylicza Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.
Wybudowane zostaną także chodniki i ścieżka rowerowa, miasteczko będzie wyposażone w kilkadziesiąt znaków drogowych, zostanie też oświetlone i objęte monitoringiem. Cały teren inwestycji to prawie 5,6 tys. m kw. Znajdą się na nim również ławki, kosze na śmieci i stojaki dla rowerów, a przy drodze dojazdowej parking dla samochodów osobowych. Zadanie będzie kosztować prawie 1,2 mln zł, a wykonawca na jego realizację ma 4 miesiące.
Rudzkie Miasteczko Ruchu Drogowego to projekt ogólnomiejski, wybrany do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 rok. Drugie z zadań ogólnomiejskich – wymiana nawierzchni boisk sportowych oraz piłkochwytów na terenie Szkoły Podstawowej nr 18 oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 – zostało zrealizowane w ubiegłym roku, podobnie jak dziesięć projektów dzielnicowych. Z kolei w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego realizowany będzie jeden projekt ogólnomiejski i dziesięć dzielnicowych, wśród których znalazł się minipark linowy z tyrolką i trampolinami, który powstanie w pobliżu Rudzkiego Miasteczka Ruchu Drogowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.