O 6 proc. więcej towarów niż przed rokiem obsłużyły spółki przeładunkowe w zespole portów Szczecin-Świnoujście w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. - poinformowała we wtorek rzeczniczka portów Monika Woźniak-Lewandowska. Wzrosły przeładunki m.in. węgla, rudy, a także drobnicy i ropy.
Najbardziej wzrosły przeładunki węgla - przez cztery miesiące br. przeładowano blisko 915 tys. ton tego surowca, a więc o 41 proc. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Wzrost zanotowały też przeładunki innych towarów masowych - o 15 proc., a także drobnicy - o 7,2 proc. Od stycznia do kwietnia br. przeładowano też o 3 proc. więcej rudy i o 0,2 proc. więcej ropy.
Spadły natomiast przeładunki zbóż. Kontenery zanotowały czteroprocentowy spadek. W okresie styczeń-kwiecień przeładowano w portach Szczecin-Świnoujście ponad 9 mln ton towarów. W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku to o ponad 516 tys. ton więcej.Władze portów w Szczecinie i Świnoujściu poinformowały w styczniu, że w 2017 roku porty przeładowały 25 mln 400 tys. ton towarów. To wynik o ponad 5 proc. lepszy niż w 2016 r.
Według prognoz zarządu portów, wzrost ma się utrzymać w 2018 r. i osiągnąć 26 mln ton obsłużonych towarów.Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest spółką akcyjną z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwoma portami: w Szczecinie i Świnoujściu.W porcie w Świnoujściu znajduje się przede wszystkim terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe towarów rolno-spożywczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.