Podziemną Drogę Krzyżową w Kopalni Soli Wieliczka poprowadzi kard. Stanisław Dziwisz w ramach uroczystości związanych z Wielkim Piątkiem. Tradycyjny pochód według stacji upamiętniających mękę Jezusa Chrystusa odbędzie się 100 metrów pod ziemią – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez wielicką kopalnię.
Mękę Pańską wspólnie z górnikami będą przeżywać zaproszeni goście oraz wieliczanie. Czternaście stacji zostało wyrzeźbionych w drewnie lipowym przez 3 wielickich rzeźbiarzy : Piotra Starowicza, Pawła Janowskiego i Jacka Talapkę. Ozdobiły one ociosy usytuowanego nieopodal kaplicy chodnika im. Erazma Barącza. W każdą ze stacji wmontowany został kamień przywieziony z Ziemi Świętej.
Podziemną Drogę Krzyżową górnicy ofiarują Janu Pawłowi II. Dziś przypada bowiem 5. rocznica śmierci polskiego papieża. Wieliccy górnicy będą obchodzić ją najwcześniej i najgłębiej na świecie. W kaplicy św. Kingi znajduje się jedyny na świecie solny pomnik Papieża Polaka. O jego beatyfikację kardynał będzie się modlił w gronie zgromadzonych pod ziemią osób.
W hołdzie papieżowi w chodniku imienia Jana Pawła II zostanie również otwarta wystawa pt. „Barwy Małopolski”. Złoży się na nią kilkadziesiąt prac plastycznych wybitnych polskich artystów. Solne ociosy ozdobią dzieła m.in.: Stanisława Białogłowicza, Marka Sołowieja, Allana Rzepki, Stanisława Bartucha, Andrzeja Pasiecznego, Leszka Misiaka i Franciszka Maśluszczaka.
Trwałym śladem wielkopiątkowych obchodów będzie tablica pamiątkowa wykuta w solnej ścianie tuż przy wejściu na podziemną Drogę Krzyżową. Stacje Męki Pańskiej staną się elementem uruchomionego w styczniu pierwszego podziemnego szlaku pielgrzymkowego. Szlak ten wiedzie m.in. przez kaplice, miejsca kultu w kopalni i wystawę „Sacrum w dziedzictwie solnym”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.