Do końca 2018 r. Ministerstwo Energii przedłoży Radzie Ministrów politykę energetyczną Polski i decyzję rządu ws. budowy elektrowni jądrowej - powiedział Krzysztof Tchórzewski, ministr energii, w wywiadzie, który ukazał się w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”, 14 maja.
Temat budowy elektrowni jądrowej nierozerwalnie związany jest z budową farm wiatrowych na Bałtyku. Według resortu energii rozwój farm wiatrowych jest możliwy tylko wtedy, kiedy zostanie zapewnione inne stabilne źródło wytwarzania energii.
- Według mnie w Polsce nie ma alternatywy dla atomu. (…) Budowa elektrowni jądrowej uwolni moce na rezerwę energetyki odnawialnej, co zapewni stabilizację sytemu i da możliwość bezpiecznego rozwoju energetyki na Bałtyku – powiedział minister. Jednocześnie zapewnił, że atom nie będzie stanowił więcej niż 10 proc. w strukturze wytwarzania.
Innym ważnym zobowiązaniem, jakie padło z ust ministra, jest stabilność ceny. Instytucje finansujące inwestycje oczekują 20-letniego okresu zwrotu, ale to znacząco podnosi cenę prądu, a dla Ministerstwa „priorytetem jest realizacja inwestycji przy zachowaniu niskich cen energii. Jedyną możliwością jest wydłużenie czasu spłaty” . Eksperci resortu szacują, że 50-letni okres rozliczania pozwoli utrzymać cenę energii na dzisiejszym poziomie.
Ministerstwo dopuszcza możliwość zagranicznego inwestora pod warunkiem, że będzie on przegotowany na długoterminowe zaangażowanie w projekt.
– Mimo poszczególnych głosów niezadowolenia Polska nie narzeka na brak inwestorów, także z zagranicy – zapewniał minister na łamach "Rzeczpospolitej".
O ogromnym zaufaniu Brukseli do działań Ministerstwa najlepiej świadczą przyznane notyfikacje – ustawy o rynku mocy, wsparcia dla górnictwa i odnawialnych źródeł energii.
– Wierzę, że tak będzie również w kwestii energetyki jądrowej – powiedział Tchórzewski.
Resort obiecał również, że dotrzyma zobowiązań w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii – utrzyma tzw. zieloną energię na poziomie 15 proc. do 2020 r. i zapewni warunki do stabilnego rozwój tego sektora.
Nie obyło się też bez pytań dotyczących węgla jako źródła energii. W tym kontekście minister przywołał Gazową Dolinę Odry, w której zdecydowano się zastąpić stare węglowe bloki jednostkami gazowymi. Dzięki takim działaniom możliwe jest dotrzymanie „umowy społecznej o utrzymaniu 50-proc. udziału energii z węgla w 2025 r.”. Tchórzewski przypomniał również o pisemnej deklaracji, jaką złożył w Brukseli, „że w Polsce po 2025 r. nie będą powstawać bloki węglowe”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.