PKN Orlen podpisał umowy, w ramach których zmienił sposób utrzymywania części obowiązkowych zasobów ropy naftowej i produktów naftowych. Płocki Koncern odsprzedał ponad 500 tys. ton ropy REBCO, Kupujący poza nabyciem surowca będzie musiał go także magazynować. Takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć zadłużenie koncernu o około 800 milionów złotych netto – dowiedział się portal nettg.pl z informacji biura prasowego koncernu.
Zapasy objęte umową będą nadal przechowywane w jednej z kawern należących do IKS Solino, spółki z Grupy Kapitałowej PKNOrlen, która zaspokaja w 100 proc. potrzeby magazynowe Koncernu w zakresie ropy naftowej. IKS Solino jest operatorem jedynego w Polsce podziemnego magazynu węglowodorów ciekłych.
Ponad pół miliona ton ropy stanowi około 13 proc. obowiązkowych rezerw ropy i produktów naftowych koncernu. Zarówno polskie, jak i unijne regulacje zezwalają na przekazanie obowiązku magazynowania zapasów stronie trzeciej. Płocki koncern wielokrotnie zaznaczał, że utrzymywanie rezerw bardzo poważnie obciąża bilans firmy i negatywnie dobija się na wskaźnikach finansowych.
Rozwiązanie takie jest zgodne z obowiązującą od 2007 roku Ustawą o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym.
Ustawa nie rozwiązuje jednak problemu. Od dłuższego czasu prowadzone są prace nad zmianą zasad utrzymywania rezerw w Polsce. Orlen uczestniczy w konsultacjach nowych rozwiązań i wspiera ich jak najszybsze wprowadzenie. W oczekiwaniu na nowe uregulowania ustawodawcze, zarząd płockiego koncernu podjął jeszcze w ubiegłym roku rozpoczął pracę nad opracowaniem zgodnych z obowiązującym prawem rozwiązań operacyjno-finansowych zmierzających do odciążenia bilansu spółki. Efektem tych prac są podpisane umowy, dzięki którym zamiast zapasów w bilansie firmy pojawi się gotówka. Zmianę sposobu utrzymywania zapasów obowiązkowych zaakceptowała Agencja Rezerw Materiałowych sprawująca pieczę nad strategicznymi rezerwami paliw i ropy naftowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.