Pierwszy na świecie pociąg regionalny zasilany ogniwami wodorowymi otrzymał w piątek, 4 maja, nagrodę GreenTecAward 2018 podczas ceremonii w największej fabryce Alstom w niemieckim Salzgitter - poinformowały portal nettg.pl służby prasowe spółki.
Europejski producent taboru - Alstom opracował dla pociągu typu CoradiaiLint bezemisyjną technologię ogniw gotową do seryjnego wdrożenia.
- Stworzyliśmy innowacyjną koncepcję mobilności, która jest przyjazna dla środowiska, konkurencyjna oraz obejmuje nie tylko pociągi i ich obsługę, lecz także infrastrukturę potrzebną do ich zasilania - ocenia Jörg Nikutta, dyrektor zarządzający Alstom w Niemczech i Austrii.
W uroczystości wręczenia nagrody w Salzgitter wzięli udział przedstawiciele Centrum Innowacji Schaeffler, Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego, pomysłodawca nagrody GreenTecAwards - Sven Krüger a także organizacje partnerskie - TÜV Nord i NOW (niemieckiej Narodowej Organizacji Technologii Wodorowych i Ogniw Paliwowych - przyp. red.).
Sposób zasilania pociągu CoradiaLint wytycza nową ścieżkę dla technologii wodorowych w kolejnictwie lub transporcie ciężarowym towarów. Rozwiązania są praktycznie zeroemisyjne pod względem zanieczyszczeń i uwalniania dwutlenku węgla.
- Nasza branża podąża w stronę mobilności opartej na rozwiązaniach ekologicznych. Przykład CoradiaiLint pokazuje, że mamy bardzo zróżnicowane możliwości - mówi Joachim Damasky, szef Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego.
W ocenie przedstawiciela TÜV Nord technologia ogniw paliwowych jest bardzo obiecująca dla alternatywnych systemów napędowych w kolejnictwie.
Elementy do składów regionalnych CoradioLint, które w wariantach napędzanych elektrycznie kursują w kilku krajach Europy, wytwarzane są m.in. w polskiej fabryce Alstom w Chorzowie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.