Osiem inwestycji związanych z porządkowaniem i zagospodarowaniem nadbrzeży rzek, potoków i zbiorników południowej części woj. śląskiego, a także cztery kolejne dotyczące okolic Przemszy i Brynicy w Zagłębiu Dąbrowskim, otrzyma łącznie 68 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych.
Jak poinformował w piątek urząd marszałkowski woj. śląskiego, to już kolejne takie inwestycje środowiskowe, wspierane drogą pozakonkursową środkami Regionalnego Programu Operacyjnego tego regionu na lata 2014-2020 przeznaczonymi na wspieranie bioróżnorodności.
Na obecnym etapie prac nad śląskim RPO zidentyfikowano 30 inwestycji z obszaru bioróżnorodności, które zostały uznane za strategiczne z punktu widzenia rozwoju regionu. To umożliwiło zastosowanie wobec nich ścieżki pozakonkursowej w staraniach o unijne wsparcie.
Wszystkie te projekty składają się na dwa duże przedsięwzięcia pod nazwami: "Rewitalizacja przestrzeni nadbrzeżnych rzek, potoków i zbiorników wodnych subregionu południowego" (łącznie 23 osobne projekty) oraz "Zagłębiowski Park Linearny - rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy" (sześć osobnych projektów).
Przedsięwzięcia te, choć dotyczą większych, spójnych obszarów woj. śląskiego, podzielone są według terytoriów poszczególnych gmin, które składając oddzielne projekty, występują o środki na ich realizację. Strategiczne z punktu widzenia regionu znaczenie obu przedsięwzięć umożliwia kompleksowe podejście do ich realizacji.
Jeszcze jeden projekt w tym obszarze wsparcia został już dofinansowany w ramach środków gwarantowanych dla Bytomia w instrumencie Obszaru Strategicznej Interwencji. Dotyczy on uporządkowania bytomskiej części obszaru przyrodniczego Żabie Doły przy granicy z Chorzowem oraz adaptacji go na cele edukacyjne i rekreacyjno-wypoczynkowe.
Wśród teraz dofinansowanych projektów znalazły się przedsięwzięcia koordynowane przez gminy: Żywiec (rzeka Koszarawa), Buczkowice (potok Żylica), Węgierska Górka (rzeka Soła i potok Żabniczka), Porąbka (wybrane cieki wodne), Czechowice-Dziedzice (Potok Czechowicki wraz z Centrum Edukacji Ekologicznej), Wisła (kompleks edukacyjno-ekologiczny), Łękawica (potok Kocierzanka) i Łodygowice (Jezioro Żywieckie i rzeka Żylica).
Wśród inwestycji w Zagłębiu wsparcie na inwestycje związane z terenami nad Przemszą i Brynicą dostały teraz: Będzin, Sławków, Dąbrowa Górnicza oraz Siewierz.
Dotychczas, z całej grupy projektów przewidzianych do wsparcia w ścieżce pozakonkursowej, zarząd województwa wybrał do dofinansowania 17 z 30 zakładanych inwestycji na łączną kwotę dofinansowania prawie 100 mln zł (łącznie z 12 dofinansowanymi ostatnio).
Projekty przewidziane do wsparcia w ścieżce pozakonkursowej są składane według wcześniej założonego harmonogramu, skonstruowanego w oparciu o deklaracje gotowości składane przez projektodawców. Kolejna duża pula wniosków o dofinansowanie powinna zostać złożona we wrześniu br. Zakończenie naboru z tej listy inwestycji zakładane jest na grudzień br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.