Szefowa największego związku zawodowego w LOT Monika Żelazik zapowiada strajk generalny pracowników spółki na 1 maja. Według LOT, protest będzie nielegalny, ponieważ decyzja o jego podjęciu nie była jednomyślna, tzn. nie poparły go wszystkie związki zawodowe w LOT.
Żelazik, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego poinformowała w czwartek, że pracownicy LOT zdecydowali o wszczęciu strajku generalnego 1 maja. Pytana, jak długo będzie trwał protest - wyjaśniła, że nie będzie miał on ograniczenia czasowego.
- Będziemy protestować, dopóki nie zostaną spełnione oczekiwania pracowników - podkreśliła.
Przewodnicząca związku dodała, że protest to wynik ponad 3-letnich nieskutecznych negocjacji z pracodawcą. Chodzi o zasady wynagradzania m.in. personelu latającego.
- Referendum strajkowe, mimo iż zgodnie z prawem jest organizowane przez związki zawodowe, to generalnie jest pracownicze. Mamy ponad 1,6 tys. pracowników. Kworum zostało spełnione, bo w referendum strajkowym wzięło udział ok. 900 pracowników. Poza paroma głosami nieważnymi, 92 proc. było za podjęciem strajku - wyjaśniła.
Pytana, jak strajk wpłynie na pasażerów, odpowiedziała, że największe problemy mają dotyczyć Lotniska Chopina.
- Przez protest - jak wyjaśniła - samoloty polskiego przewoźnika mogą nie startować bądź mieć duże opóźnienia.
Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej LOT Adrian Kubicki wskazał w rozmowie, że mający się odbyć 1 maja strajk będzie nielegalny.
- Aby podjąć strajk, konieczna jest zgoda wszystkich sześciu związków zawodowych biorących udział w sporze zbiorowym. Z naszych informacji wynika, że protest poparły dwa związki, zatem decyzja o podjęciu strajku nie ma mocy prawne - podkreślił.
Przedstawiciel spółki dodał, że LOT nie dostał informacji o wyniku referendum strajkowego.
- Pojawiła się tylko lakoniczna informacja, że było ono skuteczne. Nie pokazano nam jednak konkretnych liczb, więc trudno mówić o transparentności - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A niech se strajkjom, jo i tak bda siedzioł doma