Zestaw odzieży ochronnej i bielizny o właściwościach termoregulacyjnych dla ratowników górniczych otrzymał złoty medal na Międzynarodowych Targach Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO 2018 r., które odbywają się w Poznaniu od 24 do 26 kwietnia. Projekt tego innowacyjnego produktu został opracowany przez konsorcjum, w skład którego weszły: Centralny Instytut Ochrony Pracy - PIB, Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego SA, ZOSP RP Wytwórnia Umundurowania Strażackiego w Brzezinach, Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych Faser SA, Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex – poinformowała portal nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Fasera.
Ten sam zestaw odzież i bielizny nagrodzono również Grand Prix SAWO 2018. Jest ono przyznawane w kilku kategoriach na podstawie eksperckiego wyboru produktów wyróżnionych Złotymi Medalami Międzynarodowych Targów Poznański, w ramach których organizowane jest SAWO. Uczestnicy projektowego konsorcjum uhonorowani zostali okolicznościowymi dyplomami. Udział Faser SA w pracach nad innowacyjną odzieżą i bielizną dla ratowników górniczych dotyczył systemu wentylacji powietrzem tego wyrobu.
To nie pierwszy sukces projektu ultranowoczesnej odzieży dla ratowników górniczy. Był już nagradzany Złotym Medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii w Brukseli w 2016 r.
W opisie tej unikatowej konfekcji czytamy, że „zestaw odzieży ochronnej i bielizny o właściwościach termoregulacyjnych dla ratowników górniczych składa się z: odzieży ochronnej o cechach niepalnych, antyelektrostatycznych i wysokiej odporności mechanicznej, wyposażonej w elementy chłodzące wykonane z materiałów przemiany fazowej; bielizny z funkcją termoregulacji mikroklimatu pod odzieżą, z elementami chłodzącymi w formie wkładów z materiałami przemiany fazowej, lub bielizny z systemem wentylacji, zasilanej powietrzem. Bielizna wyposażona jest w system monitorowania stanu fizjologicznego ratownika. Zarówno bielizna, jak i odzież zaprojektowano z myślą o komforcie pracy ratowników w warunkach zagrożeń oraz obciążenia cieplnego spowodowanego wysiłkiem fizycznym i mikroklimatem gorącym”.
Podczas SAWO 2018 dyplom dla tarnogórskiej fabryki odebrał Edward Guzy, dyrektor ds badań i rozwoju FSRiLG Faser SA.
Zadowolenia z tych wyróżnień nie kryje prezes CSRG dr inż. Piotr Buchwald. Tym bardziej, że od początku pełnienia swojej funkcji, zawsze podkreślał, iż angażowanie się w innowacyjne rozwiązania, jest jednym z priorytetów działalności Stacji, a otrzymane nagrody są tego dobitnym potwierdzeniem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ta odzież jest dobra ale bardzo droga. Żadna KSRG nie kupi jak się jej nie zmusi. A @Piotr mosz recht. Wice kontynuje tradycje ;)
Andrzejek też chyba za kołnierz nie wylewa :)
Synek za poprzedniego to sie woda litrami loła
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Pan prezes to może się cieszy ale chyba zapomniał że najwięcej tu zasługi byłego prezesa. Gdyby nie on to nie byłoby ani konsorcjum ani odzieży. Łatwo przypisać sobie czyjeś sukcesy.