Atrakcje turystyczne 60-tysięcznych Żor niebawem staną się w ponad połowie samowystarczalne energetycznie, dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. W miejscowym parku rozrywki powstanie biogazownia i instalacja fotowoltaiczna, a w parku wodnym agregaty kogeneracyjne.
W środę, 25 kwietnia, przy jednej z największych żorskich atrakcji - Westernowym Parku Rozrywki Twinpigs - uruchomiona została stacja ładowania samochodów elektrycznych, stworzona we współpracy z firmą Wasko, która w najbliższych miesiącach wybuduje tam również biogazownię, zdolną do pokrycia trzech czwartych potrzeb energetycznych parku.
Kontenerowa mikrobiogazownia, powstająca w ramach projektu badawczego "Biostrateg", będzie zasilana substratem w postaci gnojowicy, gnojówki czy rozwodnionego obornika, pochodzącego przede wszystkim z odchodów zwierząt, mieszkających w małym ZOO na terenie parku rozrywki. Będzie miała moc do 40 kilowatów. Tego typu instalacje adresowane są głównie do indywidualnych rolników, hodowców zwierząt.
Jak poinformował Mariusz Nonna-Bachoń z departamentu projektów badawczo-rozwojowych firmy Wasko, projekt ma już pozwolenie na budowę; rozpoczęły się prace ziemne, a konstrukcja i instalacja biogazowni ma być gotowa w najbliższych trzech tygodniach. Potem planowane są trwające do pół roku testy, m.in. w zakresie doboru odpowiedniego substratu. Pierwsze efekty, w postaci prądu z ciepła, mają być przed końcem tego roku.
Westernowy Park Rozrywki jest jednym z najważniejszych elementów oferty rekreacyjno-turystycznej Żor, obok m.in. jedynego w Polsce Muzeum Ognia, karuzeli "Żorzanka" i Parku Wodnego Aquarion. Obiektami, które w ubiegłym roku odwiedziło prawie 600 tys. osób, zarządza należąca do samorządu spółka Nowe Miasto; w ostatnich latach zainwestowała ona w miejskie atrakcje blisko 40 mln zł.
Jak powiedział PAP prezes spółki Arkadiusz Tomaszewski, w kolejnym - po uruchomieniu biogazowni - etapie, w miasteczku powstanie estakada fotowoltaiczna, dzięki czemu obiekt będzie korzystał również z prądu uzyskanego dzięki energii słonecznej. Ponadto rozbudowane będą gazowe agregaty kogeneracyjne w żorskim aquaparku - w efekcie za niespełna dwa lata ponad połowa zużywanej przez żorskie atrakcje energii będzie pochodzić z własnych, odnawialnych źródeł.
- Inwestycje spowodują obniżenie zużycia energii w spółce o ponad 50 proc., co ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny, w postaci znaczącego zmniejszenia kosztów - wyjaśnił Tomaszewski.
Żorscy samorządowcy reklamują miejscowe atrakcje hasłem "Ogień, woda, Dziki Zachód". Jak mówił prezes Tomaszewski, w tym roku firma liczy na pobicie dotychczasowego rekordu frekwencji, m.in. dzięki wolnym od handlu niedzielom. Wcześniejsze doświadczenia spółki wskazują, że w dni wolne od handlu frekwencja może wzrosnąć nawet o 100 proc. w odniesieniu np. do niedziel, kiedy sklepy są otwarte.
W poprzednim sezonie Westernowy Park Rozrywki odwiedziło ok. 150 tys. osób. W sezonie wiosenno-letnim dzienna frekwencja w parku sięgała 1,5 tys. osób.; rekordem było 4,7 tys. odwiedzających w ciągu jednego dnia. Kilka procent klientów stanowią turyści z Czech, park odwiedza także wielu Niemców. Nowy sezon park rozpocznie 28 kwietnia.
W minionym sezonie w parku pojawiły się nowe atrakcje, m.in. pozwalający na wirtualną podróż podwodną Batyskaf, kolejka wąskotorowa oraz parki: linowy i gier kreatywnych. Obecnie park powiększył się z niespełna 4 do 7 hektarów, rozrosło się małe ZOO, powstała strzelnica w technologii rzeczywistości rozszerzonej, rozbudowano edukacyjny park linowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.