W latach 2018-2022 zarząd KGHM planuje realizację 26 inwestycji w zakresie unieszkodliwiania arsenu. - W tym roku rozpoczęliśmy fazę projektową. W 2019 r. przystąpimy do realizacji części inwestycyjnej - mówi Rafał Pawełczak, prezes i wiceprezes ds. rozwoju KGHM Polska Miedź.
Jednym z pierwszych wdrażanych projektów jest nowoczesna technologia unieszkodliwiania arsenu w procesie technologicznym Huty Miedzi Głogów. Rozwiązanie pozwoli na przekształcenie arsenu w postać podobną do minerału, który naturalnie występuje w przyrodzie.
Technologia opracowana w Gliwicach
Metodę opracowali eksperci z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach we współpracy z technologami z KGHM.
- W grudniu 2017 r. podpisaliśmy umowę z firmą Chemiprojekt, która wykona projekt instalacji, a także będzie nadzorować jej wykonanie i rozruch w Hucie Miedzi Głogów – dodaje prezes miedziowej spółki.
W wyniku tej inwestycji, arsen zostanie wyodrębniony w postaci tzw. skorodytu – obojętnej dla środowiska. Skorodyt jest minerałem naturalnie występującym w przyrodzie. Powstaje w wyniku utleniania rud żelazowo-arsenowych.
Minimalizacja wpływu działalności KGHM na otoczenie to jeden z głównych celów nowej Strategii Polskiej Miedzi. Spółka prowadzi szereg działań, mając na celu optymalne i bezpieczne gospodarowanie odpadami technologicznymi - podano w komunikacie KGHM.
Pionierskie badania mieszkańców Głogowa z profilaktyką
Przypomnijmy, że na początku lutego tego roku KGHM wspólnie z samorządem Głogowa i Miedziowym Centrum Zdrowia porozumiały się co do programu ochrony zdrowia mieszkańców Głogowa. KGHM zapłaci za badania na obecność arsenu organicznego i nieorganicznego w organizmach głogowian oraz za działania profilaktyczno-edukacyjne. Mieszkańcy Głogowa będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych w Poradni Promocji Zdrowia w Głogowie.
Badania specjacyjne (tzn. oznaczenie poziomu arsenu organicznego i nieorganicznego) zostaną przeprowadzone u wszystkich pacjentów, u których stwierdzono podwyższony poziom arsenu całkowitego w moczu. Badania tak dużej populacji to pionierska praca w skali światowej. Wykona je Instytut Medycyny Pracy imienia prof. Jerzego Nofera w Łodzi, który jest placówką naukowo-badawczą, zajmującą się problematyką zdrowia publicznego, zdrowia środowiskowego oraz medycyny pracy. Wnioski z przeprowadzonych analiz zostaną opracowane do końca tego roku.
Dodatkowo, mieszkańcy Głogowa, u których stwierdzono podwyższone stężenie tego pierwiastka, zostaną objęci opieką w Poradni Monitoringu Środowiskowego w Przychodni Lekarskiej MCZ w Głogowie. Indywidualne konsultacje pozwolą na opracowanie programów profilaktycznych oraz wyjaśnienie przyczyn podwyższonego poziomu arsenu w organizmie.
- Badania te będą przeprowadzone przez zespół lekarzy Miedziowego Centrum Zdrowia oraz Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Do każdego przypadku podejdziemy indywidualnie, a następnie wspólnie opracujemy i przedstawimy mieszkańcom wyniki i zaproponujemy działania profilaktyczno-edukacyjne – zapewnił Marek Ścieszka, prezes Miedziowego Centrum Zdrowia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pochwala się. Niestety aby zdobyć środki na likwidację arsenu, trzeba rakiem wycofać się z chybionych na 5 mld PLN inwestycji w obu Amerykach , to jest zmniejszyć stratę do pokrycia zadłużenia na te zagraniczne inwestycje.