Wtorkowa sesja, 24 kwietnia, na nowojorskich giełdach przyniosła mocną przecenę, a inwestorzy zastanawiają się, skąd tak słabe nastroje na rynku mimo że jak do tej pory publikowane przez amerykańskie spółki wyniki kwartalne zaskakują raczej pozytywnie.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 1,74 proc. do 24 024,13 pkt. To piąta z rzędu spadkowa sesja dla tego indeksu. S&P 500 zniżkował o 1,34 proc. do 2634,56 pkt. Nasdaq Composite spadł o 1,70 proc. do 7007,35 pkt.
W centrum uwagi rynku akcji pozostają wyniki spółek. Dosyć paradoksalnie jednak dobre wyniki, którymi spółki pozytywnie zaskakują rynek, powodują przecenę akcji.
"Inwestorzy mają wysokie oczekiwania co do wyników. Jednocześnie dużo ludzi zadaje sobie pytanie, czy mogą się one jeszcze bardziej poprawiać? Myślę, że to dlatego widzimy takie zmiany na rynku" - uważa Kate Warne, strateg inwestycyjny z Edward Jones.
Szczególnie in plus zaskoczył we wtorek sektor przemysłowy.
Mocny kwartał ma za sobą Caterpillar, którego osiągnięcia traktowane są jako jeden z barometrów dla szerokiego rynku i amerykańskiej gospodarki. Spółka zanotowała w I kw. skorygowany zysk na akcję w wys. 2,82 USD vs 2,12 USD oczekiwań. Producent maszyn budowalnych podwyższył prognozy skorygowanego zysku na akcję w całym 2018 r. do 10,25-11,25 USD wobec oczekiwań 9,27 USD. Spółka oczekuje utrzymania mocnej koniunktury w budownictwie w Ameryce Północnej i Chinach.
Początkowo w reakcji na opublikowane wyniki akcje Caterpillar zyskiwały 4 proc., ale w drugiej części dnia nastroje całkowicie się odwróciły i kurs znalazł się na około 7-proc. minusie.
United Technologies, Verizon i Coca Cola również przebiły oczekiwania rynku.
Źle odebrane przez inwestorów został raport okresowy 3M. Spółka obniżyła prognozę całorocznego zysku na akcję do 8,68-9,03 USD z 10,2-10,7 USD.
Najlepiej na szerokim rynku radził sobie sektor finansowy, na czele z bankami. Pożyczkodawcom sprzyjają rosnące stopy procentowe, na obu końcach krzywej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.