W katowickim kinie Rialto wręczono we wtorek, 24 kwietnia, Zielone Czeki, doroczne nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dla osób zaangażowanych w działalność na rzecz środowiska naturalnego na Śląsku i w Zagłębiu.
W kategorii Prace Naukowo-Badawcze triumfował zespół w składzie: dr Adam Szade, Marcin Fisior i Adam Ramowski. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zostali docenieni za Eko Patrol, czyli mobilne laboratorium smogowe znajdujące się w samochodzie elektrycznym.
Po Zielone Czeki sięgnęli także naukowcy z Politechniki Śląskiej. Zespół w składzie: dr hab. inż. Stanisław Duży oraz dr inż. Ryszard Fuchs otrzymali je za doroczne organizowanie konferencji proekologiczych oraz szkolenia, mające na celu integrację działań samorządowych, przemysłu górniczego, przedsiębiorstw proekologicznych i jednostek naukowych dla rozwiązania trudnych problemów wpływu prowadzonej działalności górniczej na środowisko.
W kategorii Edukacja Ekologiczna zwyciężyli: Robert Kuder i Jerzy Pakuła. Nagrody odebrali za całokształt działalności proekologicznej, a przede wszystkim za edukację ichtiologiczną najmłodszych mieszkańców miasta Kalety.
Z kolei Magdalenę Jasińską nagrodzono za szkolną edukację dzieci i młodzieży oraz podnoszenie świadomości ekologicznej poprzez program edukacji ekologicznej "Arboretum inspiruje". Anna Zawada-Michalska otrzymała nagrodę za wieloletnią społeczną pracę na rzecz szkolnej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży na terenie Zabrza i regionu. Obie laureatki otrzymały Zielone Czeki w kategorii Szkolna Edukacja Dzieci i Młodzieży.
Ostatnią kategorią były Działania Popularyzatorskie i Promocja Postaw Proekologicznych. Z Zielonych Czeków przyszło się cieszyć prof. Łukaszowi Karwowskiemu i Ewie Budziszewskiej-Karwowskiej za szerzenie wiedzy proekologicznej wśród uczniów wszystkich typów szkół, a także społeczności akademickiej i lokalnej.
Dyplomy uznania trafiły do rąk: Anny Poraj – za zainicjowanie i prowadzenie edukacji ekologicznej oraz Bożeny Kurzeji i Marcina Kamrowskiego, którzy popularyzowali wśród dzieci i młodzieży szkolnej wiedzę na temat zmian klimatycznych, a w szczególności zakwaszania oceanów nadmierną emisją.
- Uhonorowanie działalności proekologicznej, edukacyjnej i innowacyjnej w działalności środowiskowej, poprawy środowiska i naszego życia uważamy za nasz priorytet. Dlatego serdecznie dziękuję za wszystkie zgłoszenia do konkursu. Laureatom składam serdeczne gratulacje – powiedział Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
W galerii: Uroczystość wręczenia Zielonych Czeków. Katowice, 24 kwietnia 2018 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Bardzo dobrze że są takie inicjatywy i nagrody. Te kwoty w porównaniu z zarobkami niektórych prezesów są symboliczne.
Szkoda,że uhonorowano tylko pracowników naukowych czy nauczycieli ,którzy tylko w teorii przyczyniają się do ochrony środowiska i robią to również w zakresie swojej pracy zawodowej . Przyznając czeki 5000,00 zł czy 7500,00 zł na osobę można jeszcze było uhonorować pozostałych uczestników Konkursu Dyplomami Uznania (koszt wydruku ok 10,00 zł/szt) ! .Tym miłym gestem sprawić radość i utwierdzić w przekonaniu osoby,którym leży na sercu ochrona środowiska,bo realnie coś robią w tym kierunku ,a nie tylko słuchają i analizują komunikaty o zanieczyszczeniu powietrza ,zważywszy na fakt iż w marcu 2018 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska szumnie obchodził już 25 lecie działalności to dlaczego stany zanieczyszczeń wód i powietrza mamy najgorsze w Unii ?. Róbmy coś faktycznie a nie teoretycznie ! Inaczej skazujemy nasze dzieci czy wnuki na choroby ,czy przedwczesną śmierć oraz szykujemy dla nich ogromne kary z Unii Europejskiej za tragiczny stan środowiska .