Po kilkumiesięcznych przygotowaniach obejmujących modyfikacje konstrukcyjno-inżynieryjne oraz testy sprawdzające bolid „Grażyna” 23 kwietnia poleciał samolotem do USA. Zespół Akademii Górniczo-Hurtniczej AGH Racing pojedzie za ocean 5 maja. Studentów i pojazd czeka start w zawodach z serii Formuły Student FSAE Michigan uznawanych za najbardziej prestiżowe w swojej klasie.
Organizowane przez Society of Automotive Engineers (SAE) International zawody odbędą się w dniach 9-12 maja na torze Michigan International Speedway w miejscowości Brooklyn w stanie Michigan, USA. Warto dodać, że na tym samym torze rozgrywane są także zawody z serii NASCAR, których organizatorem jest największa organizacja wyścigowa w Stanach Zjednoczonych, czyli Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów.
W FSAE Michigan weźmie udział 118 zespołów, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, a także z Meksyku, Brazylii, Wenezueli, Południowej Korei, Singapuru, Austrii, Niemiec, Hiszpanii. Z Polski, oprócz AGH Racing, startuje Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej. Zmagania zespołów będzie oceniać jury, w skład którego wchodzą sędziowie Formuły 1 oraz pracownicy czołowych firm branży automotive.
Tak samo jak podczas startów FSAE na terenie Europy, tak i tutaj obowiązuje standardowy podział na konkurencje statyczne (presentation, engineering design, cost analysis) oraz dynamiczne. Każda konkurencja oceniania jest osobno, a za wszystkie jest do zdobycia łącznie maksymalnie 1000 punktów.
Bolid „Grażyna” – czwarty z kolei skonstruowany przez AGH Racing – miał swoją premierę w poprzednim sezonie. Zespół wprowadził w nim kilka modyfikacji, z których najważniejsze to: optymalizacja amortyzatorów, nowy układ chłodniczy, nowy układ spalinowy, kalibracja zawieszenia. Mapa silnika została dostosowana pod stuoktanowe paliwo, jakie stosowane będzie na zawodach w Stanach Zjednoczonych. Ponadto masa bolidu została zmniejszona m.in. przez zastosowanie nowego układu wydechowego czy zmniejszenie masy własnej jednostki napędowej. Wszystkie te działania mają wpłynąć na poprawę osiągów. Zmodyfikowana wersja bolidu była dosyć długo w fazie testów, dlatego optymalizacja poszczególnych parametrów jest na możliwie najwyższym poziomie.
– Będzie to nasz pierwszy start poza Europą. W rozmowach kuluarowych członkowie zespołów i sędziowie często uznawali zawody w Michigan za najbardziej prestiżowe na świecie, dlatego też już sam udział w nich jest dla nas sporym sukcesem. Znaleźliśmy się wśród potencjalnie najlepszych 118 zespołów serii Formuły Student na całym świecie – mówi Marcin Smołka z AGH Racing i dodaje: – Zawody w Stanach Zjednoczonych są dla nas nie tylko wyzwaniem inżynieryjnym, a także logistycznym. Zorganizowanie wyjazdu dla całej grupy osób, uzyskanie wiz, transport koniecznej aparatury i narzędzi, a także transport samego bolidu to ogromne przedsięwzięcie, które wymagało od nas wielkiego zaangażowania – dodaje.
AGH Racing na zawodach FSAE Michigan reprezentować będzie 20 osób. Wraz z nimi do USA poleci opiekun naukowy zespołu dr inż. Daniel Prusak z Katedry Robotyki i Mechatroniki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.