Przedstawiciele Uniwersytetu Indonezyjskiego oraz Ministerstwa Energii i Zasobów Naturalnych Indonezji gościli w katowickim oddziale Agencji Rozwoju Przemysłu. Spotkali się także z przedstawicielami polskiego Ministerstwa Gospodarki.
Przypomnijmy, że oddział ARP zajmuje się monitorowaniem górnictwa węgla kamiennego oraz opracowywaniem analiz, zestawień i projektów na potrzeby branży. Delegacja przyjechała do Polski na zlecenie rządu Indonezji. Spotkanie z polskimi ekspertami posłużyć miało do przeprowadzenia studium optymalizacji przychodów z wydobycia węgla.
- Nasi goście zainteresowani byli sposobem opodatkowania wydobycia węgla oraz tym w jaki sposób w naszym kraju realizowane są płatności publiczno-prawne– wyjaśnia Henryk Paszcza, dyrektor oddziału.
Indonezja jest jednym z największych światowych producentów węgla. Jej zasoby bilansowe szacowane są na 98,4 mld ton, natomiast zasoby perspektywiczne 23,6 mld ton. W 2009 roku wydobycie węgla kamiennego w Indonezji wyniosło 254 mln ton. Produkcja surowca zaplanowana na rok bieżący to 270 mln ton.
90 proc. surowca wydobywa się metodą odkrywkową. Indonezyjski węgiel w przeważającej większości kierowany jest na eksport. W Indonezji przemysł wydobywczy należy do dziewięciu zagranicznych koncernów, dlatego państwu zależy na zwiększeniu swojego udziału w zyskach z wydobycia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.