Giełdy na Wall Street zakończyły czwartkową, 19 kwietnia, sesję niewielkimi zniżkami, a uwaga inwestorów koncentrowała się przede wszystkim na wynikach kwartalnych dużych amerykańskich spółek. Mocna przecena dotknęła m.in. akcje Apple oraz Philip Morris.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,34 proc., do 24.664,89 pkt.
S&P 500 stracił 0,57 proc. i wyniósł 2.693,13 pkt.
Nasdaq Comp. zniżkował 0,78 proc., do 7.238,06 pkt.
Najgorzej radził sobie w czwartek sektor dóbr podstawowych, któremu ciążyły prawie 16-proc. spadki kursu Philip Morris. Choć producent wyrobów tytoniowych wypracował w I kw. wyższy od oczekiwań zysk, inwestorzy źle przyjęli niższy od konsensusu poziom przychodów (6,9 mld USD vs. 7,03 mld) i 5-proc. spadek dostaw w raportowanym okresie.
Ok. 3 proc. zniżkowały walory P&G, choć zysk spółki nieznacznie przekroczył konsensus, a prognozy jego wzrostu na ten rok podwyższono do +8 proc. z +6 proc. Rynek zawiodły jednak poziomy sprzedaży organicznej i marży brutto.
Tracił również sektor technologiczny, szczególnie branża półprzewodników. Taiwan Semiconductor, największy na świecie producent obwodów scalonych i dostawca Apple ostrzegł przed spadkiem popytu na smartfony i perspektywach wzrostu dla branży. Apple, Nvidia traciły po 2-3 proc.
Wycenie spółek technologicznych ciążyła również sytuacja wokół Qualcomm. Chińskie ministerstwo handlu zażądało od amerykańskiej spółki większych ustępstw w kwestiach licencyjnych, w zamian za zgodę na przejęcie tamtejszego NXP Semiconductors.
Chiny zamierzają przyspieszyć rozwój swojego rynku producentów chipów, wobec tarć handlowych z USA oraz 7-letniego zakazu importu przez chińskiego ZTE części z USA (kara została nałożona po niewykonaniu warunków ugody za złamanie sankcji na Iran) - informuje Reuters.
Ponad 6 proc. drożały natomiast akcje AmericanExpress. Firma podała w czwartek po zamknięciu notowań, że jej zysk na akcję w I kw. wzrósł o 35 proc. rdr do 1,86 USD wobec oczekiwanych 1,71 USD.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.