W Bełchatowie zakończyły się w środę po południu, 18 kwietnia, trzydniowe obrady X Jubileuszowego Międzynarodowego Kongresu Górnictwa Węgla Brunatnego, który w tym roku zgromadził niemal czterystu uczestników z kraju i zagranicy, związanych z branżą górniczą i energetyczną oraz reprezentujących najważniesze polskie ośrodki naukowe.
W trakcie kongresu wygłoszono blisko 50 referatów. Wokół nich, podczas sesji, imprez towarzyszących i w kuluarach kongresu toczyły się ważne dyskusje dotyczące przyszłości gospodarki i branży węgla brunatnego. Patronat nad X Międzynarodowym Kongresem Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie przyjął premier RP Mateusz Morawiecki.
Mottem przewodnim tegorocznej konferencji było hasło "Węgiel brunatny – dziś i w przyszłości". W kolejnych wystąpieniach, referatach i dyskusjach podkreślano znaczenie tego surowca dla Polski - przypomina Sandra Apasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK, która dokonała w środę obszernego podsumowania treści tegorocznego kongresu.
Rząd wkrótce zatwierdzi Program dla sektora węgla brunatnego
– Dzisiaj jesteśmy w przededniu zatwierdzenia programu dla sektora węgla brunatnego, który został już przyjęty przez Ministerstwo Energii i rozesłany do konsultacji do pozostałych resortów – mówił wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski, otwierając kongres w poniedziałek, 16 kwietnia.
Zaznaczył, że w tworzeniu programu brali udział naukowcy i eksperci sektora węgla brunatnego, w tym przedstawiciele PGE GiEK oraz strona społeczna. Dodał, że obecny rząd przykłada dużą wagę do rozwoju sektora węgla brunatnego.
– W dalszym ciągu mamy dużo wyzwań, ale dzisiaj mamy inny klimat w przestrzeni publicznej, mówiący o surowcach. Surowce to bogactwo Polski, surowce, w tym węgiel brunatny, to zabezpieczenie energetyczne Polski – podkreślał wiceminister.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.