Stoisko tarnogórskiej Fabryki Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych Faser SA odwiedzają liczni goście Targów Górniczych w Wietnamie, które rozpoczęły się w środę, 18 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w Hanoi i potrwają do piątku, 20 kwietnia.
- Wietnamska impreza górnicza traktowana jest przez wystawców z całego świata jako klucz do azjatyckiego rynku wyrobów dla branży wydobywającej kopaliny w tym regionie. Ekspozycje firm w Hanoi służą nawiązywaniu lub odświeżaniu kontaktów handlowo-gospodarczych. Tarnogórska fabryka nie przygotowuje wielkiej wystawy swoich wyrobów, jest bowiem dobrze znana menedżerom wietnamskiego górnictwa - mówi Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy fabryki Faser.
Strategię firmy na Targach Górniczych w Wietnamie objaśnia Jacek Świątek, prezez i dyrektor generalny:
- Zdecydowaliśmy się w tym roku na stoisko informacyjne o naszej ofercie i rozmowy biznesowe podczas targów w Hanoi. Od 20 lat jesteśmy na tamtejszym rynku obecni, ale trzeba się przypominać. Tym bardziej, że w górnictwie wietnamskim następuje zmiana pokoleniowa. Do zarządzania wchodzą ludzie, którzy już nie mają sentymentalnych związków z Polską, jak ich starsi koledzy, którzy często studiowali lub bywali w naszym kraju. Stąd konieczność nawiązania nowych kontaktów biznesowych, ponieważ bezpośrednie rozmowy i spotkania mają duże znaczenie przy zawieraniu umów z azjatyckimi partnerami - mówi prezes Świątek.
Najważniejszym wyrobem, który Faser eksportuje na rynek wietnamski są pochłaniacze ochronne górnicze.
- W ostatnich trzech latach sprzedaliśmy ich 36 tysięcy sztuk, czyli dokładnie tyle, ile jest aktualnie eksploatowanych w kopalniach wietnamskich. Oczywiście jesteśmy zainteresowani rozszerzeniem dostaw o inne asortymenty naszych wyrobów. Dlatego wysyłamy na targi w Hanoi dwóch naszych najbardziej przebojowych marketingowców – mówi prezes i dyrektor generalny Fasera.
Wietnam jest otwarty na współpracę z firmami zaplecza górniczego, ponieważ planuje znacznie zwiększyć wydobycie węgla. Zasoby tego surowca są szacowane w tym azjatyckim kraju na ok. 49 mld t. Stąd też duże zainteresowanie producentów maszyn, urządzeń i narzędzi dla górnictwa w różnych regionach świata nawiązaniem lub rozszerzeniem relacji biznesowych z wietnamskimi, państwowymi spółami wydobywającymi surowce energetyczne.
- W 2016 r. Targi Górnicze w Wietnamie odwiedziło w sumie ponad trzy tysiące gości zagranicznych z 26 państw całego świata. W tegorocznej edycji swój udział zapowiedziało 139 wystawców, wśród których dominującą grupę stanowi aż 59 firm z Chin. Polskę - według zapowiedzi organizatorów - reprezentować ma pięć naszych firm. Dla porównania - Czesi na początku kwietnia tego roku mieli zabukowane miejsca wystawowe dla ośmiu swych przedsiębiorstw - informuje Faser.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.