Dwudniową wizytę w województwie śląskim zakończyła delegacja z Kraju Basków - autonomicznej wspólnoty na północy Hiszpanii, której rząd przygotowuje się do stworzenia swego produktu turystyki industrialnej. Baskijscy specjaliści przyjechali dowiedzieć się o Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Potem odwiedzą też Zagłębie Ruhry w Niemczech.
Jak przebiegły wizyty Basków w śląskich obiektach oraz rozmowy z reprezentami samorządu województwa śląskiego? - zapytaliśmy o to dra Adama Hajdugę, szefa referatu promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskigo, który pełni też funkcję wiceprezydenta projektu ERIH - Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego, grupującego 850 obiektów na kontynencie.
- Przedstawiciele Baskijskiej Agencji Turystycznej i Baskijskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego byli bardzo zainteresowani zagadnieniami związanymi z utworzeniem i zarządzaniem Szlakiem Zabytków Techniki. Było nam niezwykle miło usłyszeć, że ta wieloletnia inicjatywa samorządu województwa śląskiego jest tak wysoko oceniana i w przekonaniu hiszpańskich ekspertów stanowić może wzór do podobnej realizacji w Kraju Basków. Wspólne doświadczenia dla regionów podlegających procesom industrialnej transformacji spowodowały, że podczas rozmów szybko zidentyfikowaliśmy podobieństwa łączące nasze regiony związane z kulturą przemysłową. Wizyty w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach – obiekcie z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, jak i Muzeum Śląskim pomogły ugruntować to przekonanie. Nawiązany kontakt z pewnością będzie kontynuowany, również na poziomie współpracy europejskiej, gdyż strona baskijska wyraziła głębokie zainteresowanie włączenie się w prace Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH - European Route of Industrial Heritage) sieci współpracy, w której Województwo Śląskie jako podmiot zarządzający Szlakiem Zabytków Techniki pełni aktywną rolę – powiedział dr Adam Hajduga.
W czteroosbowej grupie z Kraju Basków uczestniczyli Harkaitz Millán - prezes Baskiejskiej Agencji Turystycznej, Dicky del Hoyo - szef biura prasowego BAT, Idoia Ansa - odpowiedzialna w BAT za marketing i promocję a także Javier Puertas - prezes Baskiejskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.