Solidne wyniki spółek w USA i oznaki poprawy relacji USA-Korea Północna wspierają globalny sentyment i rynki w zachodniej Europie - podają maklerzy.
Mocny start amerykańskiego sezonu publikacji wyników kwartalnych poprawił nastroje wśród globalnych inwestorów. Lepsze od oczekiwań zyski spółek, m.in. w przemyśle ciężkim, zepchnęły na dalszy plan toczący się spór handlowy USA-Chiny.
- Fundamenty są nadal całkiem w porządku w odniesieniu do amerykańskiej gospodarki - mówi Kelvin Tay, ekonomista UBS Wealth Management w Azji.
- To powinno pomóc w poprawie sentymentu na rynkach - dodaje.
Również prezydent USA Donald Trump "wlał" na rynki sporo optymizmu po tym, gdy oświadczył że USA i Korea Północną już rozpoczęły bezpośrednie rozmowy "na bardzo wysokim szczeblu" przed planowanym spotkaniem przywódców obu tych narodów tego lata.
Trump powiedział, że władze Korei Północnej angażują się coraz bardziej w przygotowanie szczytu z udziałem prezydenta USA i przywódcy KRLD i jest to zaangażowanie na coraz wyższym szczeblu.
- My również zaczęliśmy rozmawiać z Koreą Północną bezpośrednio - zaznaczył Trump. Dodał też, że "wszystko to skłania do wiary w dobrą wolę Pjongjangu; dzięki temu dzieją się pozytywne rzeczy na poziomie dyplomacji".
Słabną też obawy o tarcia handlowe USA-Chiny po tym, gdy Chińczycy ogłosili, że zniosą limity udziałów zagranicznych inwestorów w działających w ich kraju firmach wytwarzających auta, m.in. dla takich koncernów jak Ford Motor Co.
- Ruch Chin w celu złagodzenia sporu w handlu samochodami to pozytywne działanie - mówi Mitsushige Akino, dyrektor wykonawczy w Ichiyoshi Asset Management Co. w Tokio.
W środę inwestorzy poznają o 10.30 dane o CPI w Wielkiej Brytanii w marcu, a o 11.00 w strefie euro - końcowe za marzec.
O 14.30 podczas konferencji bankierów w Fed w Nowym Jorku wystąpi William Dudley, prezes nowojorskiego Fed.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.