Jastrzębska Spółka Węglowa jest znaczącym producentem węgla koksowego i koksu w Unii Europejskiej. Firma posiada 977 mln t potwierdzonych zasobów operacyjnych, co pozwala na 60 lat dalszego stabilnego wydobycia. JSW swoją działalność opiera na czterech filarach.
Węgiel
W 2017 r. JSW wyprodukowała 14,7 mln t węgla, w tym 4 mln t węgla energetycznego i 10,6 mln t koksowego. Średnia cena węgla koksowego wyniosła 656,70 zł za t, tj. o 65,3 proc. więcej niż rok wcześniej.
Węgiel wydobywany w kopalniach JSW (głównie koksowy) wykorzystywany jest w Europie Środkowej przez lokalne huty należące do międzynarodowych producentów stali i regionalne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Grupa JSW przetwarza około 50 proc. swojego produktu.
Nowa strategia zakłada stopniowy wzrost produkcji węgla do 18,2 mln t w 2030 r. Poczynając od 2020 r., udział produkcji węgla koksowego w produkcji ogółem zostanie zwiększany z obecnych 72 do 85 proc.
Koks
W 2017 r. produkcja koksu w Grupie JSW wyniosła 3,5 mln t i była o 9,4 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Średnia cena koksu to 936,01 zł za tonę, 60,4 proc. więcej niż w 2016 r.
Głównymi odbiorcami wysokiej jakości koksu są klienci w Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji, we Włoszech i Indiach. Wielkość produkcji i sprzedaży koksu w perspektywie czasowej zaplanowano na poziomie powyżej 3,4 mln t. Docelowo koks wielkopiecowy o wysokich parametrach ma stanowić aż 78 proc. produkcji Grupy.
JSW KOKS SA to dwa oddziały w Dąbrowie Górniczej i Radlinie, w których ramach działają koksownie: Dębieńsko, Jadwiga w Zabrzu, Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej oraz Koksownia Radlin.
Energia
JSW stawia na odnawialne źródła energii i ekologię, dlatego w strategii zakłada znaczne zwiększenie produkcji energii elektrycznej z metanu.
JSW oprócz metanu, który jest ubocznym produktem wydobycia węgla, do celów produkcji energii zużywa także gaz koksowniczy. Podmioty wchodzące w skład JSW produkują nie tylko energię, ale też ciepło.
W planach rozwoju do roku 2030 planuje szereg inwestycji związanych z gospodarczym wykorzystaniem metanu, dzięki którym zwiększy produkcję energii elektrycznej przez silniki gazowe z obecnych 90 tys. MWh do 490 tys. MWh po roku 2022. Firma dąży do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej.
Metan
JSW uważa, że im więcej gazu, z ok. 300 mln m sześc. uwalnianych rocznie podczas eksploatacji, ujmie i wykorzysta do produkcji energii elektrycznej, tym większe korzyści odniesie z tego środowisko naturalne, ponieważ ograniczona zostanie emisja gazów cieplarnianych do powietrza. Grupa JSW stawia na proekologiczne rozwiązania. Bierze udział m.in. w projekcie Geo-Metan, którego celem jest rozwijanie i udoskonalanie krajowych technologii poszukiwania i wydobycia metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej.
Więcej o Jastrzębskiej Spółce Węglowej pod tym linkiem.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.