Nowojorskie giełdy odrobiły we wtorek sporą część strat z poprzedniej sesji, ale analitycy pozostają sceptyczni co do szans na dłuższy powrót wzrostów. Przeważają obawy przed kontynuacją korekty wywołanej m.in. zamieszaniem wokół spółek technologicznych.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,65 proc. do 24 033,36 pkt. S&P 500 zwyżkował o 1,26 proc. do 2614,45 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 1,04 proc. do 6941,28 pkt.
Po najgorszym początku drugiego kwartału w historii i wejściu S&P 500 i Nasdaq Composite w techniczną korektę, indeksy giełdowe w USA w końcówce wtorkowej sesji śmielej pięły się w górę.
S&P 500 walczył z istotnym wsparciem technicznym - w poniedziałek po raz pierwszy od 2 lat indeks zamknął się poniżej 200-sesyjnej średniej ruchomej. "Jeśli dzisiaj indeks powróci powyżej 2.590 pkt., to będzie to traktowane jako fałszywe wybicie" - ocenili w poniedziałkowej nocie przed sesją analitycy Raiffeisen.
Dobrze radził sobie sektor motoryzacyjny, po mocnych wynikach sprzedaży za poprzedni miesiąc.
Sprzedaż GM wzrosła w marcu o 15,7 proc. vs +5,1 proc. oczekiwań, Forda o 3,5 proc. (oczekiwano 0,8 proc.), a Fiat Chrystler o 13,6 proc. vs 1,9 proc. GM po 25 latach zrezygnuje z miesięcznego raportowania sprzedaży i przejdzie na system kwartalny.
W centrum uwagi pozostaje sektor technologiczny, na czele z Amazonem. Prezydent USA Donald Trump znów zaatakował na Twitterze firmę Jeffa Bezosa, co wprowadza podwyższoną zmienność notowań całego sektora wyższych technologii.
Amazon znajduje się w ogniu publicznej krytyki ze strony Donalda Trumpa, który uważa, że gigant e-commerce szkodzi kondycji finansowej państwowego systemu pocztowego i małym detalistom.
We wtorek Trump czwarty raz w ciągu tygodnia publicznie skrytykował firmę Jeffa Bezosa.
"Mam racje, że Amazon kosztuje amerykańską pocztę wielkie pieniądze (...). Amazon powinien to spłacić z naddatkiem i nie być obciążeniem dla amerykańskiego podatnika" - napisał Trump na Twitterze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.