Sobota poprzedzająca Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego jest w Kościele katolickim czasem oczekiwania na przyjście Chrystusa Zmartwychwstałego i żałoby po jego śmierci. Wierni w tym dniu adorują Najświętszy Sakrament ukryty w Grobie Pańskim, przy którym tradycyjnie ustawiana jest „warta” pełniona zazwyczaj przez ministrantów, harcerzy, strażaków.
Nieodzownym elementem świąt Wielkanocnych są także jajka. Jako znak zmartwychwstania i odrodzenia jajo wyobraża zwycięstwo wiosny i słońca nad zimą i ciemnością. Święta te symbolizują również budzącą się do życia przyrodę. Od dawien dawna w Wielką Sobotę, zarówno w miastach jak i na wsiach, ludzie znosili do kościoła jaja, pieczywo oraz sól, które po poświęceniu kładziono na świątecznym stole.
Ważną tradycją charakterystyczną dla polskiej Wielkanocy są m.in. palmy. Niektóre osiągają kilkanaście metrów wysokości i zachwycają swymi barwami i kunsztem wykonania.
- Palma wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma wielkanocna powinna się składać wyłącznie z żywych roślin. Do jej wykonania wykorzystuje się przede wszystkim gałązki wierzby, czyli popularne bazie kotki, bukszpan, borówkę, gałązki drzewek iglastych, a wiec cis, tuje, widłaki, brzozowe gałązki, zasuszone kwiaty, trawy, zboża – opowiada Urszula Kopać, twórca ludowy z Rajczy, która w swym życiu wykonała już setki palm.
Zwyczajom religijnym i ludowym związanym z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą poświęcony był tegoroczny jarmark wielkanocny w Skansenie Śląskim w Chorzowie. Przy okazji odbyło się tradycyjne topienie Marzanny. Jest to – przypomnijmy - staropolski zwyczaj żegnania się z zimą opisany już w kronikach pochodzących z XV w. Kukłę Marzanny wykonywano zazwyczaj z wiechcia słomy, grochowin lub konopi, które symbolizowały śmierć i bezruch. W dużym stawie na terenie chorzowskiego Parku Etnograficznego utopiono tym razem przynajmniej kilkanaście Marzann. Zabawy było co niemiara.
W galerii: jarmark wielkanocny w Skansenie Śląskim (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.