Początek kwietnia może przynieść krótkotrwałe osłabienie złotego w relacji do euro, sprowadzając tym samym kurs EUR/PLN w okolice poziomu 4,25 - oceniają eksperci.
Ich zdaniem, polskie obligacje - zwłaszcza te z krótkiego końca - mogą się umocnić.
RYNEK WALUTOWY
Na początku kwietnia eksperci spodziewają się osłabienia złotego w relacji do euro, jednak zaznaczają, iż będzie miało ono charakter krótkotrwały.
"Uważamy, że na początku przyszłego miesiąca EUR/PLN zbliży się do 4,25, a złoty osłabi się także na tle walut regionu (np. HUF). W naszej ocenie będzie to skutek dalszego spadku oczekiwań na podwyżki stóp NBP oraz ew. ponownego wzrostu napięć związanego z polityką handlową USA" - napisali w raporcie ekonomiści ING Banku Śląskiego.
"Spodziewamy się jednak, że osłabienie złotego będzie krótkotrwałe, a EUR/PLN pod koniec kwietnia znów zbliży się do 4,20 lub spadnie poniżej tego poziomu. Z uwagi na małe powiązania handlowe Polski z USA złoty powinien być odporniejszy niż inne waluty rynków wschodzących (np. krajów azjatyckich) na ew. napięcia związane z polityką handlową. Napływowi kapitałów do Polski powinno sprzyjać spodziewane przez nas dalsze osłabienie dolara" - dodali.
RYNEK DŁUGU
W piątek Ministerstwo Finansów opublikowało plan podaży obligacji skarbowych na II kwartał. Jak wynika z komunikatu, w II kwartale 2018 roku na rynku krajowym MF planuje przeprowadzić 3-5 przetargów sprzedaży obligacji łącznie na 15,0-25,0 mld zł.
5 kwietnia MF zorganizuje przetarg zamiany, na którym sprzeda papiery OK0720 / PS0123 / WZ0524/ WS0428 / WZ0528, a odkupi PS0418, PS0717 i OK1018.
27 kwietnia MF zaoferuje obligacje OK0720 / PS0123 / WZ0524/ WS0428 / WZ0528 oraz typu WS lub IZ za 4-8 mld zł.
Zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego, w kwietniu polskie obligacje powinny kontynuować umocnienie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.