Zima się skończyła, więc warto zawczasu pomyśleć o letnim urlopie. Tak jak przed rokiem, również w tym sezonie, największym powodzeniem wśród zagranicznych wyjazdów będą najpewniej cieszyły się śródziemnomorskie kurorty.
Na to, jakie kierunki najchętniej wybierają Polacy, pewne światło rzuca raport Polskiej Izby Turystyki, który jest podsumowaniem ubiegłorocznego sezonu. Nie daje on jednak pełnego obrazu, bo dotyczy jedynie wyjazdów zorganizowanych oraz okresu od końca kwietnia do połowy sierpnia.
Najchętniej wybieraliśmy wczasy w Grecji (35 proc. ogółu wyjazdów), Bułgarii (14,3 proc.), Hiszpanii (13,7 proc.), Turcji (9,5 proc.), Egipcie (7,1 proc.) oraz Włoszech (3,6 proc.). Ubiegłoroczne wyniki, to kontynucja zapoczątkowanego w 2015 r. trendu wypierania z najbardziej ulubionych kierunków Egiptu i Turcji, które tracą swoją pozycję z powodu zawirowań politycznych i zagrożenia terrorystycznego. Dlatego Grecja, podobnie jak w 2016 r., była najpopularniejszym celem zorganizowanych wyjazdów.
Jeśli chodzi o zagraniczne wyjazdy Ślązaków, to pewne trendy mogą odzwierciedlać statystyki ruchu na lotnisku w Pyrzowicach, które jest liderem wśród polskich portów regionalnych w segmencie obsługi ruchu czarterowego. Jeśli chodzi o 10 najpopularniejszych krajów w przypadku lotów czarterowych, to stawkę otwierała Grecja, a na kolejnych mniejscach były: Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Egipt, Portugalia, Izrael, Albania, Włochy oraz Cypr.
W nowym rozkładzie lotów, lotnisko oferuje 67 tras czarterowych, które umożliwią dotarcie do 69 miejsc położonych w sumie na terenie 20 państw. W ofercie biur podróży i touroperatorów mamy wyjazdy m.in. do Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Portugalii, Tunezji, Albanii, Maroka, Dominikany, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Izraela, Omanu, Macedonii, na Wyspy Zielonego Przylądka i Zanzibaru.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe ,że w ramach UE nie jest wstanie funkcjonować nawet zorganizowany tani i szybki transport kolejowy przewożący pasażerów po całej UE .. .Jakim to wielkim problemem jest stworzenie kilkudziesięciu linii transportu osobowego zapewniających tani i szybki przejazd koleją pomiędzy większością miast w UE czy też Europie.