Propozycje dla uczniów szkół górniczych, starania o wpisanie Barbórki na krajową listę UNESCO, relacja z targów pracy i umiejętności oraz drony nad kominami to tematy wiodące kwietniowego wydania PGG Magazynu, czyli gazety firmowej Polskiej Grupy Górniczej. A oto szczegóły:
- Relacja z XXVII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie. - Pracujemy w branży, w której restrukturyzacja trwa cały czas. Najbliższy rok w PGG to rozwój sfery internetu w trzech głównych obszarach: zarządzaniu majątkiem produkcyjnym, zasobami ludzkimi oraz w sferze zakupów - podkreślał w swoim wystąpieniu Piotr Bojarski, wiceprezes PGG.
- PZU LAB w KWK Sośnica - tym razem uczestnicy projektu spotkali się w kopalni Sośnica, gdzie mogli poznać organizację pracy zakładu, systemy dyspozytorskie oraz cykl produkcyjny, począwszy od momentu drążenia chodników aż do momentu zbrojenia ściany.
- Złota Lampka pozostaje w Rybniku - dwunastu najlepszych uczniów wyłonionych w eliminacjach i półfinale walczyło tym razem w dwóch etapach – pisemnym i ustnym. Najlepszy okazał się Wojciech Karolewicz z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, drugie miejsce zajął Daniel Śpiewok z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach, zaś trzecie – Marcin Latocha z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim.
- Pochwalmysię Barbórką – wspólnym świętem - inicjatywa złożenia wniosku do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wpisanie Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która pojawiła się z pomysłu grupy zaangażowanej w organizację obchodów, zaowocowała przygotowaniem wstępnej wersji wniosku. Został on opracowany w oparciu o materiały (zdjęcia, filmy, wspomnienia) przekazane przez tych, którzy Barbórkę obchodzą, a więc depozytariuszy.
- Kopalnia ROW Ruch Marcel laureatem konkursu „Bezpieczna Kopalnia” - Ruch „Marcel” kopalni ROW triumfował w konkursie „Bezpieczna Kopalnia”. Ogłaszając werdykt Wielka Kapituła Konkursu wzięła pod uwagę m.in. brak wypadków śmiertelnych i ciężkich w ostatnich trzech latach, liczbę wypadków lekkich, wypadkowość na 1000 zatrudnionych, ich wskaźnik ogółem na 1 mln t wydobycia, występujące zagrożenia naturalne według stopni, kategorii i klas oraz liczbę załogi ogółem, w tym zatrudnienie pod ziemią, wraz z wielkością wydobycia. Kolejne miejsce – drugie przypadły ruchom Rydułtowy i Jankowice kopalni ROW, na trzecim zaś miejscu uplasowały się ruch Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (JSW) oraz kolejny zakład PGG – kopalnia Sośnica.
- Najlepiej zacząć od ciszy… - to tytuł rozmowy z ks. Piotrem Brząkalikiem o Wielkanocy, synu marnotrawnym i zmartwychwstaniu. - Jak się zachłyśniemy tylko tym co tu i teraz, to może się okazać, że będziemy musieli fundować sobie coraz to nowsze doznania, nowsze emocje. Czyli dopadnie nas po prostu coraz większy konsumpcjonizm – coraz więcej rzeczy, emocji, zmian itd. A co za tym idzie, przestajemy nabierać do siebie dystansu - mówi ks. Brząkalik.
- Wizyta na Słowenii - PGG partnerem międzynarodowego projektu ROCD. Projekt ROCD dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Badawczego Węgla i Stali (RFCS) wspiera międzynarodowe wysiłki mające na celu ograniczenie szkodliwego wpływu pyłów węglowych na zdrowie tysięcy pracowników górnictwa w całej Europie. Celem projektu jest stworzenie nowoczesnych, praktycznych narzędzi oceny i ochrony służących poprawie metod zwalczania emisji pyłów, szczególnie z drobnej frakcji (PM 2.5), która coraz bardziej powoduje choroby zawodowe wśród pracowników. Całość projektu realizowana jest przez międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzą oprócz Polskiej Grupy Górniczej, Uniwersytet Exeter – koordynator projektu (Wielka Brytania), Główny Instytut Górnictwa, ITG KOMAG, ITI EMAG, DMT (Niemcy), Uniwersytet Freiburg (Niemcy), The Spanish National Research Council – CSIC (Hiszpania), Kopalnia Velenje (Słowenia) oraz Jastrzębska Spółka Węglowa SA.
- Dron nad kominem albo luft jaki jest - każdy widzi... - dzięki działaniom Eko patrolu GiG możliwe stało się stworzenie platformy internetowej z interaktywną mapą zanieczyszczeń. Stanowi ona doskonałą bazę do wdrożenia systemu lokalnego monitorowania pyłów zawieszonych, przedstawiającego aktualne oraz historyczne wartości poziomów zanieczyszczeń. jego zadaniem będzie bieżące informowanie, czy w miejscu działania czujnika, są dobre warunki do np. spacerów z dziećmi czy uprawiania sportu. mapy takie tworzone są już np. dla Gierałtowic, Mysłowic.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wiela poloki wybudowali kopaln???