"Zielona gospodarka" i "przemysły wschodzące" dołączą do listy inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego, czyli dziedzin, na których region chce oprzeć swój rozwój. Dotąd województwo miało trzy takie specjalizacje: medycynę, energetykę i technologie informacyjno-komunikacyjne. Formalną decyzję w tej sprawie podejmie w poniedziałek, 19 marca, Sejmik Województwa Śląskiego.
Przedsięwzięcia z obszarów uznanych za inteligentne specjalizacje regionu mogą być preferowane przy udzieleniu wsparcia z unijnych funduszy. W wyniku przeprowadzonej w ciągu minionego roku analizy, samorząd województwa śląskiego zaproponował aktualizację listy specjalizacji przez dołączenie do niej dwóch kolejnych obszarów.
Co to jest "zielona gospodarka"?
Zgodnie z kryteriami europejskimi, tzw. "zielona gospodarka" zmierza ku lepszemu gospodarowaniu zasobami, wykorzystaniu instrumentów gospodarczych sprzyjających ochronie środowiska, wspieraniu innowacyjnych projektów, zwiększeniu efektywności polityki gospodarki wodą i odpadami oraz rozwoju zrównoważonej konsumpcji i produkcji. W tej kategorii mieszczą się m.in. odnawialne źródła energii, ochrona bioróżnorodności, technologie czystej produkcji, efektywność energetyczna i materiałowa oraz społeczna odpowiedzialność biznesu.
Przemysły wschodzące
Przemysły wschodzące to nowe lub istniejące sektory gospodarki i łańcuchy wartości, które rozwijają się w nowe gałęzie przemysłu, przyszłościowe dla rozwoju regionu. Wśród nich są tzw. przemysły kreatywne, łączące gospodarkę z kulturą i technologią oraz działalność artystyczną z przedsiębiorczością. Ponadto do przemysłów wschodzących zaliczane są takie obszary jak mobilność i usługi mobilne, tzw. medycyna spersonalizowana, ekoprzemysły (skoncentrowane na problematyce ochrony środowiska) oraz przemysły morskie.
Komisja Europejska zaleciła "Proces Przedsiębiorczego Odkrywania"
Weryfikację listy inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego oraz związanej z nią regionalnej strategii innowacji przeprowadzono zgodnie z opracowanymi przez Komisję Europejską założeniami tzw. Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.