W czwartek, 15 marca, w ręce Czytelników oddamy nowy numer Trybuny Górniczej, a w nim m.in. przyjrzymy się wynikom Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która pobiła historyczny rekord. Ponadto piszemy o tym, co niesie ze sobą projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ma to być jedno z narzędzi do walki ze smogiem. Informujemy także, że prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala został szefem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL.
Przyglądamy się również pracy oddziału GRP 1 z ruchu Knurów kopalni Knurów-Szczygłowice. Górnicy dają sobie doskonale radę z drążeniem chodnika 5b w pokładzie 504gw. Zachęcamy także do lektury rozmowy z Jackiem Kowalczukiem, naczelnym inżynierem ruchu Marcel kopalni ROW. Przypomnijmy, że zakład ten zdobył tytuł Najbezpieczniejszej Kopalni za 2017 r.
- Przez minione lata budowaliśmy świadomość bezpiecznej pracy wśród pracowników, zwłaszcza młodych. Myślę, że się udało. Przyjmujemy tę nagrodę z pokorą i nadzieją, że uda nam się bezpiecznie przepracować przez kolejne lata – stwierdza w rozmowie z TG Jacek Kowalczuk.
W nowym numerze informujemy także o ważnym dniu w historii Lubelskiego Węgla Bogdanki. W tym tygodniu wydobyła ona 150- milionową tonę węgla. W ostatnich latach średnie wydobycie w skali roku w Bogdance wynosi ok. 9 mln t.
Kopalnie poszukują rąk do pracy i dlatego podejmowane są inicjatywy mające na celu zachęcenie młodych ludzi do pracy w górnictwie. Umowy ze szkołami, które kształcą w górniczym fachu w ostatnich dniach podpisały PGG i JSW. Szczegóły planowanej współpracy opisujemy w Trybunie.
W dziale Po szychcie przedstawiamy człowieka, który równie dobrze zna się na górnictwie, jak i na gramatyce gwary górnośląskiej. Prof. Jan Drenda z Politechniki Śląskiej napisał książkę, w której wyjaśnia jak należy godać.
Marzec i kwiecień to czas rozliczania PIT-ów. Wówczas mamy szanse przekazać 1 proc. Jedną z osób, która potrzebuje takie wsparcia jest Piotr Sobczak, który pracował w biurze prasowym JSW i aparatem fotograficznym portretował załogi kopalń. Na ostatniej stronie Trybuny można znaleźć dane niezbędne do udzielenia wsparcia fotografowi górników.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.