Gazociąg Polska-Litwa wpisuje się w unijne plany łączenia rynków gazu, wspiera bezpieczeństwo energetyczne i pozwala rozwijać regionalny rynek gazu - powiedział PAP naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.
O tym, że w 2019 r. ma się rozpocząć budowa gazociągu GIPL - łączącego Polskę i Litwę - poinformował w piątek, 9 marca, podczas wizyty w Wilnie polski minister energii Krzysztof Tchórzewski. Minister zaznaczył, że "ta inwestycja zapewni państwom bałtyckim pełne bezpieczeństwo energetyczne".
"Podstawowym celem gazociągu Polska- Litwa jest połączenie tzw. wyspy bałtyckiej z resztą Unii Europejskiej gazociągiem po to, aby kraje bałtyckie przestały być tą wyspą i mogły korzystać nie tylko z gazu dostarczanego przez rosyjski Gazprom, ale także z innych kierunków" - powiedział PAP naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik.
W jego ocenie "dla Polaków jest to ciekawa perspektywa dostarczania gazu z naszego terytorium na Litwę, ten gaz może pochodzić np. z terminalu LNG w Świnoujściu albo w przyszłości z Baltic Pipe, czyli gazociągu norweskiego i jest to kwestia bezpieczeństwa energetycznego naszych sojuszników na północnym wschodzie".
Jak dodał: "Litwa, Łotwa i Estonia będą bezpieczniejsze dzięki temu gazociągowi i teoretycznie, gdybyśmy chcieli sprowadzić gaz przez Litwę, to również będzie to możliwe".
Jakóbik zaznaczył, że gazociąg będzie umożliwiał dostawy w obu kierunkach.
- Moglibyśmy teoretycznie sprowadzać (gaz-PAP) z Kłajpedy, gdzie znajduje się pływający obiekt odbierający LNG i stamtąd moglibyśmy odbierać gaz teoretycznie także na rynek polski, ale w sytuacji, kiedy mamy sprawny terminal LNG, to tamtędy nam się bardziej opłaca sprowadzanie tego rodzaju paliwa.
Zdaniem eksperta "gazociąg Polska-Litwa wpisuje się w unijne plany łączenia rynków gazu, wspiera bezpieczeństwo energetyczne i pozwala rozwijać regionalny rynek gazu".
Jakóbik zwrócił także uwagę na to, że im większy będziemy mieć wybór dostawców gazu, tym lepszą dostaniemy ofertę.
- To sprawdza się zarówno na rynku telefonii komórkowej, jak i na rynku gazu ziemnego - wskazał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.