W rozpoczynającym się tygodniu PLN nie powinien ulec osłabieniu, może nawet odrobić część strat - oceniają eksperci. Jako czynnik ryzyka wskazują ewentualny niższy od konsensusu odczyt lutowego wskaźnika CPI w Polsce. Na rynku długu wsparciem dla obligacji może okazać się czwartkowa aukcja zamiany.
"Pierwsza część nowego tygodnia może być raczej spokojna, z uwagi na małą liczbę publikacji danych. Złoty osłabił się dość wyraźnie w ostatnich dniach i jeżeli globalny nastrój nie pogorszy się istotnie, wtedy krajowa waluta może odrobić część ostatnich strat" - napisali w raporcie analitycy BZ WBK.
W ich opinii, odczyt lutowej inflacji (czwartek, godz. 10.00) poniżej konsensusu może ciążyć złotemu. Konsensus PAP zakłada wzrost cen w ujęciu rdr o 1,7 proc.
Zdaniem analityków Banku Millennium, potencjał do osłabienia złotego uległ wyczerpaniu.
"Ubiegły tydzień pokazał, iż poziom 4,22 jest silnym oporem dla dalszych zwyżek tej pary walutowej, wskazując jednocześnie ograniczony potencjał do dalszego osłabienia złotego. W tym tygodniu rozpoczynają się publikacje danych krajowych, jednak w naszej ocenie ich wpływ na notowania złotego będą ograniczone, ze względu na mocne zakotwiczenie oczekiwań co do działań RPP w tym roku" - napisali.
Z technicznego punktu widzenia USD/PLN pozostanie w trendzie bocznym, zaś EUR/PLN od góry ograniczany będzie poziomami 4,21 i 4,23.
"Wzrost kursu (USD/PLN - PAP) powstrzymuje okolica 3,42. Wzrost powyżej będzie sugerował test linii trendu spadkowego poprowadzonej od szczytu z grudnia 2016 roku, która obecnie przebiega nieco poniżej 3,43" - napisali w raporcie analitycy Raiffeisen Polbanku.
"Wzrosty kursu (EUR/PLN - PAP) wyhamowały w ubiegłym tygodniu w okolicy 4,21. Poziomy te powinny pozostawać oporem w przypadku powrotu osłabienia złotego. Wzrost powyżej 4,21, będzie sugerował zwyżkę w kierunku 4,221, gdzie przebiega dwustusesyjna średnia krocząca. Kolejnym silnym oporem będzie okolica 4,23, przebiega linia trendu spadkowego, poprowadzona od szczytu z 2016 roku i nie spodziewamy się wzrostu powyżej tego poziomu w tym tygodniu" - dodali.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.