Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w poniedziałek, 12 marca, obraduje w Katowicach. Jej członkowie dyskutują m.in. na temat smogu. Planowane jest przyjęcie dwóch konkretnych stanowisk w sprawie nowych uprawnień dla strażników miejskich oraz prośba do rządu o zintensyfikowanie prac nad przepisami dotyczącymi norm jakości paliw.
- Temat smogu w województwie śląskim żyje. Ostatnie dni to intensyfikacja rozmów. Najpierw KE groziła nam karami za zanieczyszczenie środowiska, potem premier Mateusz Morawiecki ogłosił pilotaż programu antysmogowego skierowany do gmin, który ominął województwo śląskie. Dzisiaj dyskusja o normach paliw. Nie jesteśmy pewni, czy proponowane rozporządzenie w obecnym kształcie jest zbieżne z naszą uchwałą antysmogową. Przypominam, że domagamy się wyeliminowania z obrotu flotokoncentratów, mułów i węgla brunatnego, aby nie byłe dostępne do spalania w paleniskach domowych - podkreślił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
Ministerstwo Energii informowało, że pakiet regulacji, obejmujących m.in. normy jakościowe dla węgla do ogrzewania indywidualnego, wejdzie w życie pół roku po przyjęciu odpowiedniej ustawy. Resort zakończył prace nad jej projektem, musi go przyjąć Rada Ministrów, a potem Sejm i Senat.
Pakiet rozwiązań, przygotowanych przez resort, składa się z projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz projektów trzech rozporządzeń: wymagań jakościowych dla paliw stałych, sposobu pobierania próbek paliw stałych, metod badania jakości paliw stałych.
Zmiany będą dotyczyć paliw stałych spalanych w gospodarstwach domowych oraz w instalacjach o mocy cieplnej poniżej 1 MW. Muły węglowe, flotokoncentraty, węgiel brunatny, ich mieszanki oraz paliwo powstałe z dowolnego zmieszania paliw zawierające mniej niż 85 proc. węgla kamiennego zostaną objęte zakazem sprzedaży do sektora komunalno-bytowego. Przypominamy, że już pół roku temu Polska Grupa Górnicza sama zdecydowała się na wycofanie części produktów, które teraz znajdą się na „czarnej liście”, ze sprzedaży odbiorcom indywidualnym.
Druga część spotkania WRDS poświęcona będzie problematyce związanej z funkcjonowaniem przedsiębiorstw energochłonnych, w głównej mierze propozycjom stosownych rozwiązań legislacyjnych dotyczących tych przedsiębiorstw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.