Nagrody po 10 tys. zł przewiduje samorząd Bytomia dla autorów najlepszych pomysłów na innowacyjne projekty społeczne dla miasta - w 10 kategoriach. Pomysły te powinny odnosić się do ram dla funduszy unijnych i zawierać m.in. wycenę i harmonogram działań.
Jak poinformowało w czwartek, 8 marca, biuro prasowe bytomskiego urzędu miasta, termin składania pomysłów na udostępnionych formularzach minie 3 kwietnia br., a do 19 marca br. należy składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie.
Regulamin ogólnopolskiego konkursu zakłada wypłacenie nagród po 10 tys. brutto "dla zwycięzcy konkursu". Przewidziano nagrodzenie łącznie 10 prac konkursowych. Jednocześnie - jak zaznaczono w regulaminie - w każdej kategorii konkursowej mogą zostać nagrodzone maksymalnie trzy prace konkursowe z najwyższą ilością punktów.
- Nie od dziś mówi się, że aby rozwiązać problemy Bytomia, poprawić jego wizerunek, ściągnąć tu inwestorów, miasto potrzebuje działań niestandardowych. Niewykluczone, że pomysły na te działania krążą podczas przyjacielskich spotkań, rodzinnych obiadów czy letnich biesiad przy grillach. Chcielibyśmy je poznać. A jeśli okażą się dobre, zapłacić za nie konkretne pieniądze - zadeklarował cytowany w informacji magistratu prezydent miasta Damian Bartyla.
Pomysły należy umiejscowić w czasie, wycenić i określić harmonogram działań. Projekty muszą być założone na okres 12-18 miesięcy, ich wartość powinna opiewać na 0,1-2 mln zł, a całość odnosić się do wytycznych Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 - w tym źródle należy też szukać ich finansowania.
- Pamiętajmy, że Unia Europejska przeznaczyła gigantyczne pieniądze na działania miękkie w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI) i w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT) - wskazała kierująca biurem rewitalizacji i funduszy europejskich bytomskiego magistratu Izabela Domogała.
- To musi być coś innego, czego jeszcze w Bytomiu nie było, na co nikt inny nie wpadł, dlatego warto upewnić się i sięgnąć do mapy projektów na stronie urzędu marszałkowskiego - zasugerowała Domogała.
Pomysły na innowacyjne projekty społeczne można składać w 10 kategoriach. Obejmują one: działania na rzecz integracji osób, rodzin, grup wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem, wsparcie społeczno-zawodowe osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem, programy integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, programy aktywizacji skierowane do osób usamodzielnianych czy programy na rzecz wzmacniania potencjału społecznego i zawodowego lokalnych społeczności.
Druga część kategorii mieści: podnoszenie jakości i dostępności usług wsparcia rodziny, rozwój usług mieszkalnictwa wspieranego, rozwój usług opiekuńczych, rozwój środowiskowych form usług społecznych oraz zwiększanie dostępu i jakości usług zdrowotnych.
Zgłaszane projekty ma oceniać sąd konkursowy, w skład którego wchodzą m.in. twórcy projektów społecznych i specjaliści w zakresie funduszy unijnych. Dokładne informacje, regulaminy i formularze dostępne są na stronie: bytomodnowa.pl. Po wyborze pomysłów miasto ma ogłosić otwarty konkurs na ich realizację.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.