W horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego - wskazała RPP w środowym, 7 marca, komunikacie po posiedzeniu, uzasadniając decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła na zakończonym w środę posiedzeniu stopy procentowe bez zmian.
Tym samym stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.
W ocenie Rady bieżące dane oraz wyniki marcowej projekcji inflacji i PKB "wskazują na korzystne perspektywy wzrostu aktywności w polskiej gospodarce mimo oczekiwanego nieznacznego obniżenia się dynamiki PKB w kolejnych latach".
Wyniki marcowej projekcji inflacji i PKB zostały przedstawione w komunikacie. Zgodnie z tą projekcją z modelu NECMOD roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 1,6-2,5 procent w 2018 roku (wobec 1,6-2,9 procent w projekcji z listopada 2017), 1,7-3,6 procent w 2019 (wobec 1,7-3,7 procent) oraz 1,9-4,1 procent w 2020.
Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według tej projekcji znajdzie się w przedziale 3,5-5,0 procent w 2018 (wobec 2,8-4,5 procent w projekcji z listopada 2017), 2,8-4,8 procent w 2019 (wobec 2,3-4,3 procent) oraz 2,6-4,6 procent w 2020 roku.
"Zgodnie z projekcją w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. W efekcie Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - głosi komunikat.
RPP zwróciła też uwagę, że w Polsce roczna dynamika PKB w IV kwartale wyniosła 5,1 proc.
"Istotnym czynnikiem wzrostu pozostaje popyt krajowy, w tym popyt konsumpcyjny wspierany przez wzrost zatrudnienia i przyspieszenie wzrostu płac, wypłaty świadczeń oraz bardzo dobre nastroje konsumentów. Jednocześnie w IV kw. nastąpiło wyraźne ożywienie inwestycji. Przyspieszenie wzrostu inwestycji dotyczyło głównie inwestycji publicznych, choć wzrosły prawdopodobnie także nakłady na środki trwałe przedsiębiorstw. Wzrost aktywności gospodarczej jest również wspierany przez silny popyt zewnętrzny" - zaznaczyła Rada.
Zarazem jednak, jak dodała RPP w komunikacie, "mimo przyspieszenia wzrostu gospodarczego roczna dynamika cen konsumpcyjnych utrzymuje się na umiarkowanym poziomie", a także "mimo szybszego wzrostu płac - niska pozostaje inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.