- Jestem po rozmowach z ministrem energii i Rządowym Centrum Legislacji; mam nadzieję, że we wtorek rząd przyjmie projekt ustawy dotyczącej norm jakości dla węgla - poinformował w poniedziałek, 5 marca, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny.
Woźny w resorcie przedsiębiorczości i technologii odpowiada za problem walki ze smogiem w Polsce.
W poniedziałek wziął udział w odbywającej się w Senacie konferencji "Współpraca administracji rządowej i samorządowej - niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce".
Eliminacja mułów i flotokoncentratów z handlu detalicznego
Przypomniał, że nowe przepisy mają wyeliminować z obrotu detalicznego muły i flotokoncentraty. Sprzedawany węgiel będzie musiał mieć odpowiednie świadectwa jego kaloryczności czy zasiarczenia.
Wiceszef MPiT dodał, że - na mocy nowych przepisów - składy węgla będą kontrolowane przez Inspekcję Handlową.
Ulga podatkowa i system kredytów na ocieplenie domów
Woźny poinformował ponadto, że trwają prace nad wprowadzeniem termomodernizacyjnej ulgi podatkowej oraz systemu kredytów na ocieplanie budynków jednorodzinnych.
- Uruchomiliśmy rozmowy z Ministerstwem Finansów na temat termomodernizacyjnej ulgi podatkowej na wzór ulgi remontowo-budowlanej z lat 1996-2002. Drugim narzędziem miałyby być instrumenty finansowe - kredyty i pożyczki, które pozwolą na przeprowadzenie termomodernizacji - powiedział.
Dla ubogich - stuprocentowe finansowanie termomodernizacji
Takie ulgi miałyby być dedykowane dla osób zamożniejszych. Woźny wskazał, że na 5,5 mln budynków jednorodzinnych w Polsce aż połowa nie jest ocieplona. Są to głównie budynki, które powstawały przez 1989 r.
Według wiceministra w przypadku osób najuboższych, państwo, w tym samorządy powinny w 100 proc. sfinansować taką termomodernizację.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.