- Nie ma złotego środka ani recepty na to, jak w udany sposób przeprowadzić restrukturyzację kopalni. W tej kwestii trzeba działać we wszystkich obszarach. Chodzi tu zarówno o przychody, koszty i organizację pracy – wylicza Dariusz Rębielak, dyrektor kopalni Sośnica. Miniony rok gliwicki zakład zamknął z ponad 100 mln zł zysku, a wydajność przekroczyła 950 t na pracownika.
Ratunkiem przed zamknięciem kopalni Sośnica miał być plan naprawczy, którego realizacja rozpoczęła się w połowie 2016 r. Podstawowym celem było odzyskanie rentowności i żeby w Sośnicy można było myśleć o przyszłości, miało się to stać na początku minionego roku. To się udało - kopalnia w wyniku realizacji programu naprawczego osiągnęła rentowność, mimo że w 2015 r. przyniosła w PGG największą stratę. Główne założenia programu naprawczego zdradza Dariusz Rębielak, dyrektor kopalni Sośnica.
- Pierwszą kluczową decyzją była rezygnacja ze zjazdu załogi z pola Bojków i przeniesienie tej funkcji na pole Zachód. Dzięki temu odpadły koszty utrzymania całej infrastruktury związanej z drugim zjazdem załogi – m.in. drugiej łaźni, lampowni czy cechowni. Te obiekty zostały zamknięte, a teren wykorzystujemy jako plac magazynowy. Skupienie załogi w jednym miejscu ułatwiło koordynację robót, zlecanie zadań i ich rozliczanie, skróciło generalnie procesy obiegu informacji – wyjaśnia Rębielak.
Wynagrodzenie ma motywować
- Kolejnym wyzwaniem było odtworzenie możliwości wydobycia oraz zwiększenie i ustabilizowanie produkcji. Tutaj bariery były różne. Podstawową sprawą było właściwe wyposażenie ścian i zadbanie o stan techniczny sprzętu. Remonty, a w niektórych przypadkach modernizacje, musiały być bezwzględnie wykonane, zanim uzbrojono w sprzęt ściany i przodki. Trudno liczyć na duże inwestycje, jeśli nad kopalnią przez cały czas wisi widmo zamknięcia. Początkowo trzeba było również przekonać i zmotywować część załogi, że to wszystko, co robimy, ma sens i może się udać. Nie wszyscy byli co do tego przekonani. W tym przypadku bardzo duże wsparcie dostaliśmy od związków zawodowych. W kopalni działa 11 organizacji związkowych i prawie wszystkie, w mniejszym albo większym stopniu, wspierały nasze działania. Tutaj relacje są dobre, związkowcy pomogli w dużej mierze przejść przez najtrudniejszy okres, sami rozmawiali z załogą i motywowali ludzi – dodaje dyr. Sośnicy.
Elementem motywującym miała być również zmiana systemu wynagradzania. Jak przyznaje dyrektor Rębielak, początkowo był problem z obsadzeniem stanowisk na przodkach i w ścianach. To się zmieniło, kiedy ludzie tam pracujący zaczęli więcej zarabiać.
– Wszystko w myśl zasady, że kierujemy strumień pieniędzy w te miejsca, z których bierze się węgiel. To sprawiło, że ludzie nie tylko garną się do pracy tam, gdzie wcześniej nie było chętnych, ale na dodatek wzrosła też wydajność – argumentuje Rębielak.
Pracownicy dają elastyczność
Jak zmieniała się wielkość zatrudnienia w zakładzie? W 2015 r., kiedy Sośnica stała się na powrót samodzielnym zakładem, kopalnia zatrudniała 2300 osób. Pod koniec 2016 r. wielkość zatrudnienia spadła do 1900 osób, ale w ostatnim roku Sośnica znów zatrudniła blisko 200 nowych pracowników. Obecnie w zakładzie pracuje 2045 osób.
- Chodzi o to, żeby roboty przygotowawcze wykonywać własnymi ludźmi. Kiedyś opłacało się do tego zatrudniać firmy zewnętrzne, teraz różnica w kosztach jest już niewielka. Natomiast fakt, że wykorzystujemy do tego własnych ludzi, sprawia, że zyskujemy dużą elastyczność i pewność, że te prace zostaną wykonane w terminie. Nie musimy też tracić czasu na procedury przetargowe, które czasem ciągną się miesiącami – podkreśla dyrektor gliwickiego zakładu.
Nowe ściany uzbrojone
Jak argumentuje Rębielak, w efekcie w Sośnicy udało się zwiększyć wydobycie o blisko 50 proc. Kiedy rozpoczynał się program naprawczy, dobowe wydobycie wynosiło niespełna 4 tys. t netto, obecnie wydobycie przekracza 7,5 tys. t.
- Co ważne, produkujemy coraz więcej sortymentów średnich i grubych. Do tej pory to było 3-4 proc. całej produkcji, a teraz udało nam się zwiększyć ich ilość do 10 proc. Dzięki temu udało się w istotny sposób polepszyć przychody. Niewykluczone, że jeśli będzie takie zapotrzebowanie na rynku, to zwiększymy udział sortymentów grubych i średnich do 15 proc.Oprócz zwiększenia wydobycia udało nam się uzbroić i przygotować do eksploatacji dwie nowe ściany, które już wkrótce zastąpią stare ściany, gdzie złoże powoli się kończy. Po raz pierwszy na plus zaczęliśmy wychodzić w ostatnim kwartale 2016 r, a w minionym roku z zyskiem przekraczającym 100 mln zł osiągnęliśmy jeden z najlepszych wyników w całej PGG. Mamy również najwyższą wydajność – roczne wydobycie na pracownika przekracza 950 t i co ważne, taki wynik udało się osiągnąć przy naprawdę minimalnym zaangażowaniu firm zewnętrznych. Kontynuujemy prace inwestycyjne i pod koniec 2019 r. planujemy uruchomienie trzeciej ściany, co pozwoliłoby na zwiększenie wydobycia do 8,5 tys. t na dobę – wylicza Rębielak.
- Z najgorszej kopalni w PGG staliśmy się jednym z najlepszych zakładów. Chyba już nikt w Sośnicy nie dopuszcza myśli, że zakład mógłby zostać przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Mamy węgiel do wydobycia i zdeterminowaną załogę, więc z dużą nadzieją patrzymy na najbliższe lata i liczymy, że uda nam się powtórzyć wynik z 2017 r. Nie ma absolutnie żadnego powodu, żeby zamknąć Sośnicę. Dla nas istotnym sygnałem jest również to, że nasza kopalnia jest częścią strategii PGG do 2030 r. - dodaje.
Dobre rokowania
Przedstawiciele Ministerstwa Energii podkreślają, że decyzja dotycząca przyszłości Sośnicy zostanie podjęta w połowie tego roku. Zastrzegają, że analizy muszą potwierdzić, że zakład osiągnął trwałą rentowność.
- Patrząc na wyniki, Sośnica powinna się obronić, jest w dobrym stanie. Prognozy są dobre. Dzięki zgodzie samorządu udostępniły się tam nowe, rokujące złoża. Powiadomiliśmy o tym Komisję Europejską. Jednak musimy mieć świadomość, że jeśli w tym roku nie przekażemy kopalni do SRK, to Polska Grupa Górnicza stanie przed ogromnym wyzwaniem – powiedział w lutym Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
Na czym polega wyzwanie, o którym mówi minister? Decyzja o dalszym funkcjonowaniu Sośnicy oznacza, że ewentualne koszty zamknięcia zakładu po 2018 r. musiałaby już ponieść PGG, a nie jak w przypadku zakładów przekazywanych do SRK – budżet państwa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Sośnica i tak na przełomie lipca i sierpnia 2018 pójdzie do SRK a potem zostanie przejęta przez Węglokoks, aż dziwię się że o tym cisza i związki zawodowe milczą, no ale cóż stołki już pozałatwiane.
Kopalnia jest eksploatowana na maxa. Za pół roku powiedzą żeby ją uratować potrzebne są inwestycje na które nie ma pieniędzy. Prawda jest taka że bez szybu VII kopalnia nie ma prawa istnieć do 2030r. Także niebawem do SRK. Andrzej ma rację co do zarobków. Naczelny najpierw pozabierał co się dało a teraz daje ale tylko ścianowcom którzy i tak narzekają na zarobki. Co tu dużo mówić ja mam trzeci rok z rzędu niższy dochód roczny na PIT!!!
Panowie jak macie takie kłamstwa i głupoty które oczerniają Kopalnie Sośnica pisać na forum internetowym to lepiej puknijcie się w łeb. Czego tak się czepiliście tej kopalni i pracowników którzy w niej pracują, za co wy ich tak nienawidzicie, widać że idą w dobrą stronę więc trzeba się z tego cieszyć.
Fakt Pan Duda dał dużo zrobił porządek z tymi białymi leniami ale to mało tak jadą dajcie zarobić ludziom
Słuchajcie czy to jedzie czy nie to te same pieniądze biorą z wypłaty i dzieła się twoimi pieniędzmi i mówią że to premia prezesa haha i zastraszanie że wypowiedzenie dostaniesz tyle zysku a ani złotówki nie dostali dobrze ze poszedłem na szczyglowice a wy róbcie do końca roku i zamkną ja
A koncesja powoli się kończy....najpierw wybiorą tylko co się da na siłe ,zajadą ludzi a pod koniec roku po audycie powiedzą no sory taki mamy klimat nie dało uratować kopalni i wreszcie związkowcy bedą mogli odejść na urlopy ....choć teraz widać jak zaciekle walczą o kopalnie organizując kolejne wycieczki...
Na Sośnicy przy takim stanie załogi ,wydajności i wydobyciu powinno się zarabiać min 1000 więcej niż na pozostałych kopalniach a jest odwrotnie ,jedyna motywacja to jest do pracy w weekendy najlepiej wszystkie, braki w załodze widać , Pan Naczelny w końcu się zabrał za ,,warsztatowców,, i ,,asystentów ,,dozoru na powierzchni to wielki plus dla niego ale jest jeszcze sporo do zrobienia ..Za długo to trwa i musi być decyzja co dalej albo kapitulacja albo jedziemy dalej i wracamy do normalności ,myślę że załoga jest już gotowa na ostateczną decyzje.
poł kilo zwyczajnej,cwiortke wodki i zdiecie do gabloty
Prawda jest taka ze nie zmotywowano zalogi tylko ja zastraszyli- Brak mozliwosci proszenia o urlop, obowiazek pracy w weekend, praca po 12h, I gadka ze zarobicie, no tak jak sie ma tyle nadgodzin i 5 czerwonych to normalne wynagrodzenie zadny profit i jeszcze nic z 100ml zysku. A jak straszy sie zaloge... Przenoszeniem na inne oddzialy, wypowiedzenia umowy na czas okreslony itp. A prwawda taka ze zaloga zredukowana do minimum by czerpac max korzysci. Tyle w temacie.
Batem po ludzkich plecach taką droga walczy o wyniki dyrekcja kopalni Sośnica.
To dzięki dyrektorowi dudzie takie efekty na Sośnicy , wspaniały fachowiec nikt nie dorasta mu do pięt !
Prawda Jest Taka, że Załoga ma Już Dość, Sośnica To więzienie
Tak się zapytam co robił dozór do tej pory /??? tak pytam
Śmiech na sali. Więcej zarabialem na wydobyciu jak chodziłem w czerwonym hełmie. Wieczne wymuszanie zostawania po godzinach pod groźbą wyrzucenia z ściany. Żal....
Z tymi zarobkami to nie przesadzajcie ,,dodatkowa kasa,, jest tylko za postęp wręcz na granicy możliwości i wieczne zostawanie w nadgodzinach i weekendy .Nie ma więcej pieniędzy tylko ludzie co powinni zarobić w tygodniu zarabiają razem z nadgodzinami, a poszkodowane zostały oddziały na których jest śmieszna premia i wyplaty. Pula na wypłaty jest jedną tylko podział inny.
Artykuł super, poza jednym małym szczegółem, że Kopalnia Sośnica nie naprawia szkód górniczych!