Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa jest zaniepokojona brakiem zmian przepisów w sprawie udzielania i przedłużania koncesji wydobywczych, co może doprowadzić do poważnego zmniejszenia potencjału wydobywczego polskiego górnictwa. GIPH przygotowała oficjalną informację na ten temat. Czytamy w niej:
„Do końca sierpnia 2020 r. wygasa 21 koncesji na wydobywanie węgla (PGG SA, JSW SA, PG Silesia Sp. z o.o., KWB Bełchatów, KWB Turów). Największe zagrożenie stanowią cztery koncesje PGG SA i JSW SA, które wygasają na początku przyszłego roku.
W powyższych przypadkach odpowiednie postępowania są w toku, w przeważającej większości w trakcie uzyskiwania decyzji środowiskowej, ale istnieje duże niebezpieczeństwo, że długotrwałość tego etapu postępowania (w tym szczegółowość danych żądanych przez regionalnych dyrektorów ochrony środowiska, odwołania czy przedłużanie postępowania, wynikające z powstania Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”) może spowodować, że spółki nie zdążą (nie ze swojej winy) uzyskać przedłużenia koncesji. W związku z wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2018 r. nowelizacji do Prawa wodnego, na podstawie której utworzono Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, przed wydaniem decyzji środowiskowej organ ją wydający musi uzgodnić warunki realizacji przedsięwzięcia z organem właściwym w sprawach ocen wodnoprawnych. Ten nowy podmiot znajduje się ciągle w trakcie tworzenia struktury organizacyjnej, co powoduje opóźnienia w toczących się postępowaniach.
Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa już od 2 lat interweniuje w sprawie problemów związanych z zagrożeniem dla uzyskania przedłużenia posiadanych przez przedsiębiorców górniczych koncesji wydobywczych, kierując swe wystąpienia m.in. do prezesa RM, ministrów: środowiska i energii, a także do Sejmu i Senatu. GIPH przedstawiła szereg propozycji zmian legislacyjnych upraszczających proces przedłużenia koncesji, w tym ostatnio 16 stycznia br. Pomimo wielokrotnych obietnic rozwiązania problemu ze strony Głównego Geologa Kraju, prof. dr. hab. Mariusza Oriona Jędryska, sytuacja nie uległa zmianie. Na wspólnym posiedzeniu Zespołów Trójstronnych: ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników oraz ds. Branży Węgla Brunatnego w dniu 11 lipca 2017 r. Główny Geolog Kraju zobowiązał się do przedstawienia konkretnych rozwiązań problemu wygasających koncesji do połowy września 2017 r. Niestety do dzisiaj żadne rozwiązania w tym zakresie nie zostały nam przedstawione, pomimo że Główny Geolog Kraju wielokrotnie publicznie zapewniał, że problem został rozwiązany.
Jedyną propozycją, która może częściowo ułatwić procedury przedłużania koncesji, ale w żadnym wypadku nie rozwiązuje problemu, jest projekt zmiany Prawa geologicznego i górniczego, polegający na uproszczeniu etapu współdziałania organu koncesyjnego z właściwymi organami samorządu terytorialnego.
Reasumując, GIPH uważa, iż istnieje pilna potrzeba uruchomienia procesu legislacyjnego w celu zmiany odpowiednich przepisów, wyraża również głębokie zaniepokojenie faktem pojawienia się realnego zagrożenia, że za rok zostanie poważnie zmniejszony nasz potencjał wydobywczy.”.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Podoba mi się ta rozciągnięta 'ceówka' w lewym górnym rogu zdjęcia. Zdaje mi się, że wg. przepisów nie wolno używać 'ceówek' do żadnych zastosowań.