Noowojorskie giełdy zniżkowały na zamknięciu w środę. Luty upłynął na giełdach pod znakiem podwyższonej zmienności i przyniósł spadki indeksów, co oznacza przerwanie najlepszej wzrostowej serii od 1959 r.
Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 1,5 proc. do 25 029,2 pkt. S&P 500 zniżkował o 1,11 proc. do 2713,83 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,78 proc. do 7273,01 pkt.
DJI w lutym spadł o 4,3 proc., a S&P 500 o 3,9 proc. Dla obu indeksów oznacza to przerwanie serii dziesięciu miesięcy wzrostów, najlepszego okresu od 1959 r. Nasdaq, który stracił w lutym 1,9 proc., wcześniej rósł nieprzerwanie przez osiem miesięcy.
Spadkom przewodził w środę sektor paliwowy, zaś wśród trzydziestu spółek z Dow Jones najgorzej radził sobie Caterpillar.
Spekulacje rynkowe sprzed kilku tygodni znalazły we wtorek potwierdzenie w pierwszym w roli prezesa Fed publicznym wystąpieniu Jerome'a Powella, które zostało jednoznacznie odebrane jako jastrzębie.
Powell ocenił przed komisją Izby Reprezentantów, że od grudniowego posiedzenia Rezerwy zaobserwowano w napływających danych sygnały umocnienia w gospodarce i na rynku pracy, które jego zdaniem "zwiększają ufność, iż inflacja wzrośnie do celu". Wypowiedź ta, co istotne, wybrzmiała w kontekście preferowanej przez Fed ścieżki podwyżek stóp procentowych, co inwestorzy odebrali jako zachętę do zakładów na szybsze tempo normalizacji polityki monetarnej w USA. Bankier w czwartek ponownie odpowiadać będzie na pytania - tym razem amerykańskich Senatorów.
Powell kilkukrotnie wspominał również o pro-wzrostowych implikacjach ze strony stymulacji fiskalnej, którą należy brać pod uwagę w prognozach makro.
Rynek wycenia obecnie scenariusz trzech ruchów fed funds w górę jako niemal bazowy, z coraz wyraźniejszym wskazaniem na 4 posunięcia.
Implikowane prawdopodobieństwo 4 podwyżek, wyceniane przez kontrakty na stopę Fed, wynosi ok. 35 proc. wobec 25 proc. w poniedziałek.
Notowania ropy naftowej zamykają luty z pierwszą od pół roku miesięczną stratą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.