W czwartek 1 marca region uczci Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W południe abp. Wiktor Skworc odprawi w kościele mariackim mszę św. w intencji wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego.
Przedtem, o godz. 11.00 młodzież i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach z udziałem Jerzego Głybina zapraszają do świątyni pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w centrum Katowic na okolicznościowy koncert muzyczny.
O godz. 13.15 w apleu pamięci przed świątynią i tzw. Golgotą Ojczyzny przy pl. ks. Emila Szramka udział wezmą przedstawiciele władz, środowisk społecznych, instytucji, wojska, policji i służb mundurowych i harcerzy województwa śląskiego.
Patronat nad uroczystościami sprawują wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego, prezydent Katowic, szef Oddziału IPN, proboszcz parafii mariackiej oraz redaktor naczelny Polskiego Radia Katowice. Przy organizacji pomaga m.in. młodzież harcerska z Rybnika Boguszowic, a wojskową asystę honorową zapewni kompania 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia.
Po południu o godz. 18.00 w studio koncertowym Polskiego Radia Katowice przy ul. Ligonia 29 zaprezentowany zostanie zaproszonej publiczności monodram pt. "Melduję Tobie Polsko, Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego, w reżyserii Sławomira Gaudyna.
"Żołnierze Wyklęci" to umowne określenie powojennego podziemia niepodległościowego, przez którego szeregi przewinęło się ponad 300 tys. Polaków. Aż do Solidarności w 1980 r. była to kraju najliczniejsza forma społecznego oporu. Korzenie powojennego podziemia sięgają Armii Krajowej - największego wojska podziemnego w okupowanej Europie, a także Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich.
1 marca ustanowiony został ustawą z 2010-2011 r. polskim świętem państwowym. Przypada w rocznicę egzekucji w więzieniu mokotowskim 1 marca 1951 r. ostatnich siedmiu dowódców ugrupowania WiN (pełna nazwa: "Walka o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją"). Przymiotnik "wyklęci" ognosi się do celowego zacierania przez propagandę komunistyczną i służbę bezpieczeństwa pamięci oraz niszczenia czci patriotów, którzy zginęli w antykomunistycznym ruchu oporu po 1945 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.