Muzeum Śląskie w Katowicach to przestrzeń, w której jednocześnie można odpocząć wśród pięknej architektury, skorzystać z oferty wystawowej, spróbować pysznej kuchni i zobaczyć panoramę miasta z 40-metrowej wieży widokowej. W ramach akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, jeśli odwiedzisz placówkę 9–11 marca, otrzymasz 50 proc. zniżki na wszystkie bilety ze stałej oferty (zniżka nie dotyczy biletów rocznych oraz oferty łączonej).
Wystawa „Zaczęło się od ziarna…”, inaugurująca działalność Muzeum Śląskiego w zrewitalizowanym budynku łaźni głównej, ukazuje dzieje człowieka w kontekście towarzyszących mu roślin. Bohaterami ekspozycji są rośliny użytkowe, które zmieniły oblicze świata. Najważniejszymi elementami ekspozycji są oryginalne pozostałości roślin uprawnych pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych. Wystawa daje możliwość poznania pracy i dorobku Działu Archeologii, w tym Pracowni Bioarcheologii. To także wypełnienie luki związanej z brakiem muzeów historii naturalnej w Polsce.
„Na tropie Tomka” to nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla rodzin z dziećmi, w której odnajdą miejsce zarówno dziadkowie, rodzice jak i najmłodsi członkowie rodziny. Inspirując się postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, zaprojektowano miejsce, którego celem jest łączenie pokoleń i wspólne odkrywanie świata za pomocą zmysłów i twórczych wyzwań.
Elementami zwiedzania terenu siedziby Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury są zapoznanie się z historią muzeum i rewitalizacją dawnej kopalni „Ferdynand” (później „Katowice”), wjazd na wieżę widokową oraz prezentacja budynków pokopalnianych. Po spotkaniu z przewodnikiem jest przewidziane indywidualne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych. Oferta jest dostępna w piątki o godz. 17. oraz w soboty i niedziele o godz. 11. i 16.
W przestrzeni Galerii plastyki nieprofesjonalnej są dwie ekspozycje czasowe. „Kroniki przedmieść. Malarstwo Pawła Wróbla” to zapadające w pamięć scenki rodzajowe rozgrywające się w Szopienicach czy Nikiszowcu. Wyrazista osobowość i charakterystyczne malarstwo sprawiły, że Wróbel jest stawiany w jednym rzędzie z Teofilem Ociepką i Erwinem Sówką.
Z kolei na twórczość Justyny Matysiak, jednej z najciekawszych przedstawicielek polskiego art brut, składają się rysunki wykonane cienkopisami z transparentnym tuszem. Artystka inspiruje się ilustracjami książkowymi, z których czerpie motywy graficzne. Przetwarzając je, wykonuje konturowe rysunki wypełnione drobnymi, zachodzącymi na siebie liniami.
Fotoplastykon to wynaleziona przez Charlesa Wheatstone’a maszyna do prezentacji fotografii stereoskopowych. Trójwymiarowe zdjęcia można oglądać w siedzibie Muzeum Śląskiego przy katowickim rynku.
Muzeum zaprasza też na wystawy stałe, na których znajdują się bogata kolekcja sztuki polskiej od 1800 r. do współczesności oraz pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych. W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości oraz Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga – o historii Górnego Śląska. Dzięki nietypowej aranżacji wystawy wciągają nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Najmniejsza z ekspozycji to Galeria śląskiej sztuki sakralnej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.