Świat górniczy, rodzina i przyjaciele żegnają w czwartek 22 lutego śp. profesora Pawła Krzystolika. Nestor nauki górniczej w Polsce, światowej sławy znawca problematyki bezpieczeństwa i wybuchowości w kopalniach, związany z Głównym Instytutem Górnictwa wieloletni dyrektor Kopalni Doświadczalnej Barbara GIG, zmarł w piątek wieczorem, w wieku 84 lat.
W czwartek w południe w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie, gdzie urodził się i mieszkał przez całe swoje życie prof. Krzystolik, odprawiona zostanie msza św. pogrzebowa, po której trumna z ciałem zmarłego złożona zostanie do grobu na cmentarzu św. Jadwigi.
Trudno przecenić zasługi prof. Pawła Krzystolika dla polskiej nauki górniczej. W młodości był uczniem, potem asystentem i współpracownikiem profesorów Bolesława Krupińskiego i Wacława Cybulskiego. Uchodził za jednego z najwybitniejszych na świecie znawców problematyki bezpieczeństwa w kopalniach i zwalczania zagrożeń wybuchami metanu i pyłu węglowego. Dzięki wszechstronnemu umysłowi i prawdziwie humanistycznym zainteresowaniom, wynalazł metody i skonstruował urządzenia, które pomogły ocalić życie i zdrowie tysięcy górników. To m.in. iskrobezpieczne zapalarki, zasilacze i metanomierze, automatyczne blokady metanometryczne, technologia strzelań z powierzchni. Wraz ze swym zespołem wprowadził do użytku pierwszy nadajnik osobisty GON do lokalizacji odciętych ofiar katastrof. Zbadał i wszechstronnie opisał tajniki wydzielania się metanu do wyrobisk, wykorzystanie metanu w silnikach, usystematyzował kompleksowe zasady ochrony budynków przed zagrożeniem gazowym.
Opublikował prawie 300 prac naukowych, napisał podręcznik akademicki o zasadach strzelania elektrycznego w górnictwie. Prof. Krzystolik przez 22 lata (do 2003 r.) kierował badaniami w Kopalni Doświadczalnej Barbara GIG w Mikołowie. To jedyna tego rodzaju placówka naukowa w Polsce. Pełnił też liczne i zaszczytne funkcje w świecie górniczym i poza nim, był m.in. prezesem Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie, którą kochał jako swoje rodzinne miasto.
Górnicy zawsze giną niepotrzebnie
Przed pięciu laty Trybuna Górnicza świętowała wspólnie z przyjaciółmi Profesora i całym środowiskiem górniczym Jego 80. urodziny, połączone z jubileuszem 57 lat pracy zawodowej. Z tej okazji w Głównym Instytucie Górnictwa odbyła się feta, a sam jubilat poświęcił nam czas i podzielił się osobistymi wspomnieniami, które opublikowaliśmy w maju 2013 r. na łamach tygodnika i w portalu nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.