W Ministerstwie Energii w Warszawie podpisano w piątek, 16 lutego, porozumienie między instytutami badawczymi nadzorowanymi przez resort. W uroczystości zawarcia umowy uczestniczyli minister Krzysztof Tchórzewski i wiceminister Grzegorz Tobiszowski.
Celem porozumienia jest połączenie potencjałów jednostek, efektywniejsze wykorzystanie infrastruktury badawczej oraz intensyfikacja współpracy z sektorem energetycznym. Nowa sieć współpracy dotyczy sześciu jednostek: Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytutu Energetyki, Instytutu Nafty i Gazu - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG oraz "Poltegor-Instytut" Instytutu Górnictwa Odkrywkowego.
Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że resort energii, wpisując się w rządowy trend sieciowania instytucji naukowych i badawczych, dąży do wzmocnienia mechanizmów współpracy instytutów.
– W naszej ocenie formalne zacieśnienie współpracy między jednostkami służyć będzie przede wszystkim kształtowaniu silnych powiązań pomiędzy nauką i przemysłem - powiedział.
Szef resortu energii dodał, że instytuty będą podstawą zaplecza naukowego do realizacji programów rządowych w zakresie sektora energii i górniczego.
– Jednostki podejmą także inicjatywy na rzecz wzrostu bezpieczeństwa energetycznego, środowiskowego i publicznego. Jestem przekonany, że wspólnie prowadzone badania naukowe i prace rozwojowe, a także wdrażanie ich wyników będą miały istotny wpływ na rozwój przemysłu oraz poprawę jakości życia społeczeństwa – zapewnił.
W perspektywie nowoczesność górnictwa
Wiceminister Grzegorz Tobiszowski przekonywał, że wykorzystywanie nowych rozwiązań, zaproponowanych przez naukowców to szansa, by m.in. sektor górniczy był bardziej nowoczesny, konkurencyjny oraz efektywnie wykorzystywał wiedzę i doświadczenie branży oraz jednostek naukowych. Dodał, że badaniami opracowanymi przez instytuty np. w zakresie technologii związanych z sektorem wydobycia interesują się już także inne państwa.
– Musimy korzystać z potencjału polskich naukowców, jeśli chcemy wyprzedzać trendy, dlatego pomysły oraz nowatorskie metody nie mogą pozostawać tylko na papierze lub w laboratoriach – zastrzegł.
Przypomnijmy, że Sejm zajmuje się projektem ustawy, przewidującej połączenie kilkudziesięciu instytutów badawczych w Sieć Badawczą. Sieć ma prowadzić prace w dziedzinach priorytetowych dla Polski. Projekt przygotowano w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Ministerstwem Rozwoju (po rekonstrukcji rządu: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju). Dotyczy 38 instytutów, z których dwa podlegają Ministerstwu Energii.
Jednym z celów ustawy jest doprowadzenie do komercjalizacji wyników badań.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.