W ubiegłym roku nowoczesna powierzchnia biurowa w Katowicach przekroczyła 460 tys. m kw., w budowie są kolejne biurowce, które zaoferują łącznie ok. 55 tys. m kw. - podano w czwartek, 15 lutego, podczas branżowej konferencji Property Forum Katowice.
Jednym z tematów dorocznego spotkania były perspektywy dalszego rozwoju rynku nieruchomości w ok. 300-tysięcznej stolicy Górnego Śląska, plasowanej obecnie w pierwszej dziesiątce miast Europy środkowo-wschodniej pod względem zainteresowania ze strony branży outsourcingowej, która jest głównym najemcą nowoczesnych powierzchni biurowych.
Z danych świadczącej usługi na rynku obrotu nieruchomościami globalnej firmy Savills wynika, że Katowice są obecnie czwartym największym regionalnym rynkiem biurowym, a piątym ujmując również krajowego lidera - Warszawę. W ubiegłym roku wielkość nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy Górnego Śląska przekroczyła 460 tys. m kw., wobec 443,1 tys. m kw. rok wcześniej. W minionym roku w Katowicach wynajęto ok. 30 tys. m kw. powierzchni.
Obecnie w mieście w budowie są biurowce, które zaoferują łącznie ok. 55 tys. m kw. powierzchni. Największa realizowana inwestycja tego typu to zlokalizowany w ścisłym centrum Katowic, tuż obok hali Spodka, 66-metrowy biurowiec KTW - pierwsza faza tego projektu przewiduje już w tym roku udostępnienie ok. 18,3 tys. m kw. powierzchni. Inne planowane na najbliższe lata obiekty to m.in. katowicki Stary Dworzec (12,1 tys. m kw.), budowany przez Opal Maksimum, oraz czwarty budynek Silesia Business Park (12 tys. m kw.), którego deweloperem jest Skanska.
W dalszych planach są dwa biurowce Face (Echo Investment) u zbiegu ulic Grundmanna i Chorzowskiej (w sumie ok. 46 tys. m kw.) oraz kolejny biurowiec w Górnośląskim Parku Przemysłowym (7,5 tys. m kw.).
Prezes budującej biurowiec KTW firmy TDJ Czesław Kisiel ocenił, że powodzenie projektu inwestycyjnego dewelopera zależy przede wszystkim od zainteresowania inwestorów miastem i regionem, a także od zainteresowania pracowników chcących tu zamieszkać; z drugiej jednak strony duża inwestycja w tej dziedzinie również ściąga i inwestorów, i pracowników.
- Widzimy bariery i ograniczenia, z którymi oni się borykają - zaznaczył.
- Patrząc pod tym kątem - przy komercjalizacji projektu KTW - widzimy przełamywanie pewnej bariery świadomości i obawy inwestorów globalnych (). U przedstawicieli koncernów zaczyna już funkcjonować świadomość, czym jest potencjał Śląska - jako metropolii i regionu. To, że przedstawialiśmy ten potencjał przez pryzmat całej metropolii, pozwoliło te obawy przełamać (..). Mamy w KTW najemców z mocnymi brandami, którzy tu lokują swoje centra na Polskę - mówił Kisiel.
Jego zdaniem prowadzący biznes w regionie podlegają zmianom, którym podlega cały region. Dlatego jego firmie udaje się pozyskiwać menedżerów, pracowników z innych rejonów Polski.
- To jeszcze parę lat temu było nie do pomyślenia - wskazał prezes, dodając, że m.in. wychodząc naprzeciw ich potrzebom związanym z jakością życia, firma realizuje projekt deweloperski nieopodal Muzeum Śląskiego, w pobliżu swojego nowego biurowca.
- Robimy to po to, aby projekt KTW uzupełnić o nową jakość mieszkań - jakość życia dla przyszłych pracowników KTW - wyjaśnił przypominając, że całe przedsięwzięcie da ok. 60 tys. m kw. powierzchni, która stanie się miejscem pracy dla kilku tysięcy osób.
- Jakość życia powinna nadążać za jakością biur i oferty biznesowej - podsumował prezes TDJ.
Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślił, że stolica Górnego Śląska jest dziś piątym graczem na polskim rynku biurowym, a samorząd stara się wspierać dalszy rozwój w tej dziedzinie. Miasto stawia m.in. na pozyskiwanie kolejnych inwestorów z branży outsourcingowej, a także na turystykę biznesową, związaną z organizowanymi w Katowicach wydarzeniami. W 2016 r. do miasta przyjechało ponad 762,5 tys. osób, by uczestniczyć w rozmaitych konferencjach i wydarzeniach biznesowych. W sumie uczestnicy konferencji wydali w mieście ponad 116,2 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.